eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

Calibre w wersji 0.8.0

calibre - już w wersji 0.8.0
Od czasu, gdy pojawiła się pierwsza wersja Calibre, zmieniło się wiele. Jedna tylko rzecz pozostała taką samą - darmowy program stworzony przez Kovida Goyala był i jest najlepszym rozwiązaniem do zarządzania biblioteką eBooków, a także konwersji eKsiążek do różnych formatów. Nowa wersja, oznaczona numerem 0.8.0, przynosi kolejną serię zmian, które rozszerzają możliwości programu.

Zakres tematyczny: eBooki, Oprogramowanie Czytaj dalej…
29wrz/10Wyłączony

Instapaper, czyli jak przerobić strony, by czytało się łatwiej

Instapaper rozwiąże Twoje mobilne problemy z czytaniem W ostatnim czasie uruchomiliśmy mobilną wersję naszego bloga, jednak nie wszystkim ona odpowiadała. Instapaper proponuje rozwiązanie w takim wypadku - Instapaper Mobilizer. Teraz będziecie mogli sprawić, że wszystkie strony będą wyświetlane w sposób prosty, a zarazem przyjazny dla urządzeń, które nie wspierają wszystkich możliwości, jakie oferują nam najnowsze standardy. Sami przekonajcie się, jak wygląda strona eKsiazki.org w Instapaper Mobilizer.

Zakres tematyczny: eBooki, Oprogramowanie Czytaj dalej…
30sie/10Wyłączony

Łatwiejsze wydawanie ePUBów z nowym iWorks

Apple bardzo poważnie wydaje się podchodzić do promowania formatu ePUB, który przyjęło za standard w swojej aplikacji iBooks, przeznaczonej na iPada (ale posiadającej również wersję na iPhone'a oraz iPoda Touch). To również dobra wiadomość dla autorów marzących o tym, by być własnymi wydawcami, a posiadających sprzęt firmy Apple. I tylko nam ciągle szkoda, że eBooki w iBook Store są zabezpieczone systemem DRM FairPlay, którego Apple używał również do muzyki, a potem się z tego wycofał.

Zakres tematyczny: Oprogramowanie Czytaj dalej…
19cze/10Wyłączony

Nowa wersja calibre – 0.7.3

calibre - logo programu Jeśli kiedykolwiek porównywaliście oprogramowanie do zarządzania swoją eBlbioteką oraz eCzytnikiem to wiecie, że calibre nie ma sobie równych. To darmowy, szybki, przeznaczony na wiele systemów i aktywnie rozwijany program. Niedawno wydano wersję 0.7, która wprowadziła trochę rewolucji, a teraz - wersję 0.7.3.

Zakres tematyczny: Oprogramowanie Czytaj dalej…
13lut/10Wyłączony

Polskie treści w calibre

calibre - logo programu Użytkownikom calibre zapewne doskwiera brak polskich treści - program bowiem oferuje bogatą bibliotekę "przepisów", które umożliwiają pobieranie najnowszych informacji z Sieci i konwertowanie ich do postaci eKsiążek, jednak Polacy mieli dotąd możliwość korzystania tylko z Rzeczpospolitej OnLine. Razem z jednym z naszych moderatorów, t3dem, staramy się to zmienić.

Zakres tematyczny: Oprogramowanie Czytaj dalej…
27gru/09Wyłączony

calibre 7. programem OS roku 2009

calibre - logo programu Serwis nixCraft wybrał 10 najlepszych programów open source roku 2009. Na siódmym miejscu tego zestawienia znalazł się calibre - oprogramowanie, które pozwala nam na czytanie i zarządzanie naszą kolekcją eKsiążek.

Jedną z ważniejszych dla użytkowników funkcji calibre, oprócz zarządzania naszą eBlbioteką, jest jego możliwość konwersji pomiędzy formatami. Jak wiemy, eCzytniki nie zawsze obsługują te same typy plików co nasze komputery osobiste. calibre pozwala między innymi na konwersję dokumentów do formatu ePUB, który stał się standardem eCzytelniczym i obsługuje go większość eCzytników (oprócz Kindle'a, bo Amazon promuje swój format - MOBI - i jego odmiany (jak AZW)) - zatem calibre z pewnością jest bezcennym narzędziem dla wielu eCzytelników, posiadających takie urządzenia jak Sony PRS-505 czy eClicto.

System tagów dostępnych w programie pozwala nam na takie opisanie naszej kolekcji, iż znalezienie tych dokumentów, które interesują nas w danym momencie, nie powinno stanowić problemu.

Dla tych, którzy lubią być na bieżąco ze wszystkimi informacjami, calibre udostępnia opcję pozwalającą pobrać wiadomości z wybranego kanału RSS, a następnie skonwertować je do formy eBooka, który możemy przeczytać na eCzytniku, nie męcząc wzroku.

calibre jest dostępny na najpopularniejsze platformy: system Windows, Mac OS X, a także systemy z rodziny Linux. Zawiera polską wersję językową, zatem ci użytkownicy, którzy mają problemy z angielskim, nie muszą się bać, że nie poradzą sobie z programem (choć nie wszystko jest jeszcze przetłumaczone).

Zapraszamy do dyskusji na forum, jak również do obejrzenia filmiku prezentującego możliwości calibre: