eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

27gru/09Wyłączony

calibre 7. programem OS roku 2009

calibre - logo programu Serwis nixCraft wybrał 10 najlepszych programów open source roku 2009. Na siódmym miejscu tego zestawienia znalazł się calibre - oprogramowanie, które pozwala nam na czytanie i zarządzanie naszą kolekcją eKsiążek.

Jedną z ważniejszych dla użytkowników funkcji calibre, oprócz zarządzania naszą eBlbioteką, jest jego możliwość konwersji pomiędzy formatami. Jak wiemy, eCzytniki nie zawsze obsługują te same typy plików co nasze komputery osobiste. calibre pozwala między innymi na konwersję dokumentów do formatu ePUB, który stał się standardem eCzytelniczym i obsługuje go większość eCzytników (oprócz Kindle'a, bo Amazon promuje swój format - MOBI - i jego odmiany (jak AZW)) - zatem calibre z pewnością jest bezcennym narzędziem dla wielu eCzytelników, posiadających takie urządzenia jak Sony PRS-505 czy eClicto.

System tagów dostępnych w programie pozwala nam na takie opisanie naszej kolekcji, iż znalezienie tych dokumentów, które interesują nas w danym momencie, nie powinno stanowić problemu.

Dla tych, którzy lubią być na bieżąco ze wszystkimi informacjami, calibre udostępnia opcję pozwalającą pobrać wiadomości z wybranego kanału RSS, a następnie skonwertować je do formy eBooka, który możemy przeczytać na eCzytniku, nie męcząc wzroku.

calibre jest dostępny na najpopularniejsze platformy: system Windows, Mac OS X, a także systemy z rodziny Linux. Zawiera polską wersję językową, zatem ci użytkownicy, którzy mają problemy z angielskim, nie muszą się bać, że nie poradzą sobie z programem (choć nie wszystko jest jeszcze przetłumaczone).

Zapraszamy do dyskusji na forum, jak również do obejrzenia filmiku prezentującego możliwości calibre:

Komentarze (0) Trackbacki (1)

Zostaw komentarz


Couldn't connect to server: Connection timed out (110)