eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

Pamiętacie eczytniki z Copii? To zapomnijcie.

Nie dalej jak rok temu pisaliśmy Wam o serwisie The Copia, którego model biznesowy zakładał połączenie serwisu społecznościowego dla miłośników eksiążek wraz ze sprzedażą sprzętu do ich czytania. Projekt zapowiadał się naprawdę ciekawie, naszą wyobraźnię rozpaliły zwłaszcza nowe modele eczytników, których miało być na starcie aż sześć modeli, i powiązanie ich funkcjonalności z samym serwisem. Minęło dwanaście miesięcy, a z szumnych zapowiedzi pozostało niewiele, bo sam serwis. Jak donosi Wall Street Journal eczytniki zostały skasowane z biznesplanu twórców Copii, a cało to oprogramowanie dla fascynatów eczytelnictwa będzie tworzone dla użytkowników komputerów oraz smartphone'ów/tabletów. W chwili obecnej dostępne są desktopowe aplikacje dla Windows i Mac OS oraz aplikacja dla iPada, w najbliższych planach znajduje się aplikacja na Androida.

Zakres tematyczny: Copia Czytaj dalej…

Copia – ebooki w wersji społecznościowej

Powiedzmy sobie szczerze - pojawienie się tego typu portalu dla fanów ebooków było jedynie kwestią czasu. Okazało się, że pierwsza będzie Copia, a jedyne co nas zaskoczyło to rozmach, z jakim serwis wchodzi na rynek. Otóż oprócz samej platformy do wymiany informacji między użytkownikami, oferują też swoje eCzytniki i to od razu sześć modeli!

Autorzy projektu chwalą się, że mają już ponad milion tytułów na starcie, a ponad połowa z tego jest darmowa. Oferować będą również magazyny oraz gazety.  No dobrze, ale takie deklaracje słyszeliśmy już nie raz. Czym zatem Copia będzie się różnić od konkurencji? Otóż służyć ma nie tylko do czytania, ale również dyskutowania o przeczytanych tekstach - a to prawdopodobnie dzięki wbudowanej przeglądarce oraz bezprzewodowemu internetowi w każdym z eCzytników (no, może poza jedną czarną owcą). Tak więc jeśli chcieliście kiedyś zarekomendować komuś ebooka zaraz po przeczytaniu, to Copia Wam to teraz umożliwi. Pomysł jednoznacznie kojarzy się z serwisami typu biblionetka.pl, czy może bardziej goodreads.com, gdzie użytkownik ocenia książki, pisze recenzje, poleca poszczególne tytuły innym, ocenia ich wpisy, dyskutuje, i jest powiadamiany o wszystkich tego typu akcjach podejmowanych przez swoich znajomych. Copia umożliwi również kolejkowanie ebooków do przeczytania, dzielenie się swoimi notatkami z literatury i wymianę zakładek. Brakuje jeszcze tylko wspólnego pisania książki, ale kto wie, kto wie...

Co do eCzytników. Jest ich sześć, w tym jeden jest wersją taką naprawdę podstawową: bez ekranu dotykowego (za to z klawiaturą) oraz bez jakiejkolwiek możliwości połączenia sieciowego (co wydaje się dziwne, biorąc pod uwagę fakt, że jest to jedna z głównych zalet całej serii). Wszystkie modele mają 16 odcieni szarości, mają złącza USB, a bateria starcza do 2 tygodni pracy.

  • Ocean 6:

    Ekran: 6 cali, dotykowy
    Rozdzielczość: 600 x 800
    Wymiary: 12,5 cm / 17 cm / 1,1 cm
    "Mocne" WiFi (802.11b/g) (whatever)
    4 GB pamięci
    Slot na karty micro SD
    Wejście na słuchawki i ... mikrofon
  • Ocean 9:

    W skrócie: to samo co Ocean 6, tylko inny ekran.
    Ekran: 9 cali, dotykowy
    Rozdzielczość: 768 x 1024
    Wymiary: 16,2 cm / 20,7  cm / 1,1 cm
  • Ocean 9 3G:

    W skrócie: to samo co Ocean 9, tylko dodano opcjonalnie łączność 3G oraz bzyczki (2 x 0,5 W) i zmniejszono pamięć do 2 GB (zamiast 4). Nie ma też mikrofonu.
    System: Linux 2.6.21
  • Tidal Touch:

    Trzeba przyznać, że wygląda dość obrzydliwie. Tidal Touch to taki Ocean 9 3G ale proporcje ekranu ma 4:3 oraz zwiększyli mu pamięć z 2 GB do 4. No i wywalili te śmieszne bzyczki, za to dodali mikrofon.
  • Tidal Touch 3G:

    Czyli Tidal Touch + te magiczne bzyczki oraz mikrofon i zmniejszoną pamięcią do 2GB.
  • Tidal (i już nawet nie Touch):

    Zakała rodziny: ekran 6 cali (600 x 800), który nie jest dotykowy. Rustykalna klawiatura na dole, okropny wygląd i 2 GB pamięci. Wymiary: 12,4 cm / 17 cm /  0,89 cm. Brak połączeń WiFi!

P.S. Jeśli myślicie o otworzeniu biznesu na platformie Copii, to tutaj możecie się skontaktować z autorami projektu. Ciekawe tylko skąd weźmiecie polskie ebooki...

Skomentuj ten artykuł na naszym forum.

Zakres tematyczny: Copia Komentarze wyłączone