eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

24paź/12Wyłączony

Zbliżają się 16. Targi Książki w Krakowie

Targi w Krakowie - logo

To już ten czas - od czwartku do niedzieli odbędą się kolejne, 16. już Targi Książki w Krakowie. To święto miłośników książki - również i elektronicznej. Tak jak w latach ubiegłych, organizatorzy nie zawiedli i utworzyli specjalny Salon Nowych Mediów, gdzie znajdziecie większość firm zainteresowanych naszym rynkiem eKsiążek. Poniżej prezentujemy naszą subiektywną listę ciekawych rzeczy do zobaczenia i posłuchania na 16. Targach Książki w Krakowie.

Kto, gdzie i dlaczego
Na początek polecamy zapoznać się z planem hali. Warto zauważyć, że bezpośrednio przez Salon Nowych Mediów prowadzi drugie wejście na Halę Targów - to także szansa na mniejsze kolejki. Przed wejściem na teren Targów warto też zaopatrzyć się w potrzebną gotówkę oraz pożywienie - na terenie hali nie będzie bankomatu, a jedzenie w restauracji nie będzie należało do najtańszych. Niestety, ciągle nie wprowadzono biletów, które pozwoliłyby na wielokrotne wejście na teren imprezy - musicie zatem załatwić wszystko w jednym rzucie każdego dnia. Weźcie też zapas wody - w środku będzie pewnie panował duży ścisk i może zrobić się duszno.

Większość firm związanych z eBookami znajdziecie na stanowiskach zaczynających się od litery F, oznaczonych na planie kolorem szarym.

F1 w tym roku otrzymał plagiat.pl - firma, która jest właścicielem BookWatch.pl - "Antypirackiego monitoringu książek". Ich działanie opiera się przede wszystkim na obserwowaniu Chomikuj.pl i wysyłaniu listów z ostrzeżeniami do właścicieli kont z nielegalnymi plikami. Ciągle zastanawia nas, czemu wydawnictwa inwestują pieniądze w działania firmy, które spokojnie mógłby wykonywać zwykły pracownik, wpisujący w Google frazę "tytuł książki autor site:chomikuj.pl" - jednak widać takie są prawa współczesnego rynku.

F14 i F15 to zapewne jedno duże stoisko należące do Virtualo i Empiku. Tu spotkacie wiele atrakcji - w tym Ebook Fun Zone, gdzie do wygrania będą eBooki, zniżki, gadżety, a przede wszystkim nowy Pocketbook. Tutaj pojawi się również Vroo ze ŚwiatCzytników.pl - jesteśmy ciekawi, o czym będzie mówił.

Stanowisko F16 zajmuje Gandalf. Jeśli podejdziecie do nich na stoisko i zapytacie, prawdopodobnie będziecie mieli szansę zobaczyć na żywo Justynę Gandalfową, która pisała u nas na forum :) Możliwe również, iż podobnie jak w ubiegłym roku, i teraz będzie organizowana jakaś loteria. Czujecie, że macie szczęście?

F17 przypadło eLib.pl. Firma ta, oprócz prowadzenia własnej, małej księgarni, zajmuje się głównie konwersją eBooków. W zeszłym roku można było się tu dowiedzieć ciekawych szczegółów technicznych na temat ePUBów - przygotujcie sobie zatem pytania! Skoro się znają to powinni wiedzieć, prawda?

Stoisko F19 to eBook-Cafe, a także miejsce, gdzie znajdziecie bezkartek.pl. Tu pewnie będziecie mogli dostać sporo różnych modeli eCzytników - w roku ubiegłym do kupienia były m.in. Kindle z SO. Przed nabyciem polecamy jednak porównać ceny w Sieci, bowiem nie zawsze kupienie na miejscu oznacza, że zaoszczędzicie.

Opuszczając Salon Nowych Mediów, warto zwrócić uwagę na stanowisko A41 - tu będzie Arta Tech. Do obejrzenia i poużywania będą zapewne zarówno duże, jak i małe Onyx Booxy - jeśli więc zastanawiacie się nad M92 lub czarnym i62 - to idealna okazja, by je zobaczyć, a dystrybutora zapytać o wszystkie nurtujące was problemy (także te związane z aktualizacjami oprogramowania - czy też ich brakiem).

Vis-a-vis Arta Techu znajdziecie Woblink - to stoisko A46. Choć rok temu przedstawiciele tej firmy twierdzili, że nie ma szans, by zrezygnować z DRM i to właśnie w tym kierunku podąża świat, wiele wody upłynęło w Wiśle. Teraz Woblink ma księgarnię na Kindla, sprzedaje MOBI, używa znaku wodnego i jest jedną z przyjaźniejszych księgarni na polskim rynku, oferującą ciekawe promocje. Jeśli rok temu byliście tam, by pośmiać się z czytania, które zdarzało się wszędzie (o ile "wszędzie" było iPadem) to teraz z czystym sumieniem możecie zajrzeć i pogratulować decyzji o tym, by jednak zmodyfikować swoją politykę. Brawo.

eClicto (tak, oni jeszcze istnieją!) będzie miało stanowisko pod numerem B57. Infover porzucił chyba całkowicie marzenia o sukcesie własnego urządzenia (choć na stronie dalej sprzedają stare eClicto w cenie 899 zł!) i zdaje się skupiać na sprzedaży książek zabezpieczonych ADEPTem. Szkoda, że ci, którzy otwierali kiedyś rynek eCzytników w Polsce, teraz znajdują się na jego smutnym końcu. Z prawdopodobnych plusów miejsca - ciekawi ludzie oraz smaczne ciasteczka (mogą być ukryte, więc lepiej o nie zapytać - bo przecież o eBooki z ADEPTem nie ma co).

O czym będzie mowa
Targi Książki to nie jedynie stoiska, choć nie ukrywamy, że to one będą zapewne najciekawszą częścią całego wydarzenia. Targom towarzyszy program dodatkowych wydarzeń - spotkania z autorami, a także prelekcje. Jest cały blok poświęcony Nowym Mediom - niestety, odbywa się on głównie w czwartek i piątek. Z autorów zwracamy waszą uwagę na Romualda Pawlaka, który ostatnio zaczął publikować swoje książki w Internecie, można także go spotkać i porozmawiać na licznych grupach dedykowanych eBookom w portalu Facebook. W zeszłym roku Romek nie miał problemów ze złożeniem podpisu na Onyx Booxie M90 - więc pewnie i w tym, jeśli zaproponujecie, uda wam się dostać unikatowy epodpis!

Na Targi marsz!
Gorąco zachęcamy was do udziału w tegorocznej, 16. edycji Targów Książki w Krakowie. Będą tłumy, będzie duchota, będzie narzekanie na brak miejsca - ale jednocześnie będzie również wspaniała atmosfera, mnóstwo interesujących ludzi, ciekawego sprzętu, a także unikatowa okazja, by porozmawiać z żywymi osobami, które w każdy inny dzień kryją się za murami firm i korporacji. Nie bójcie się odważnie wyrażać swojego zdania o książkach elektronicznych, a także mówić wprost o tym, co wam się podoba, a co nie. Targi to unikatowa okazja, by wasz głos został usłyszany przez kogoś więcej niż tylko kolejną panią w dziale pomocy, która uprzejmie odpowie, że dziękuje za uwagę i podzielenie się swoimi uwagami.

Do zobaczenia na Targach!

P.S. Zapraszamy również do dyskusji w naszym wątku na forum poświęconym Targom, relacji z nich, a także zachęcamy do dzielenia się swoimi zdjęciami!

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.