eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

25lut/10Wyłączony

Microsoft współpracuje z Amazonem

Jak czytamy w oświadczeniu prasowym Microsoftu, obie firmy podpisały umowę patentową, na mocy której mają się wymieniać wypracowanymi rozwiązaniami, także tymi w zakresie eCzytnika Amazona - Kindle. W związku z umową, Amazon ma zapłacić nieujawnioną kwotę Microsoftowi.

Przypominamy, że tego typu umowy nie są czymś nowym dla giganta z Redmond. Od grudnia 2003, kiedy Microsoft rozpoczął ten program, udało mu się podpisać ponad 600 umów patentowych z wieloma dużymi korporacjami.

To jednak nie jedyny przejaw współpracy tych dwóch firm. Microsoft wprawdzie już parę lat temu porzucił swoje plany digitalizacji książek, jednak dzięki ich sporym dotacjom Biblioteka Brytyjska zaoferuje ponad 65 000 XIX-wiecznych dzieł użytkownikom Kindle'a. Czytelnicy zyskają tym samym dostęp do ponad 25 milionów stron tekstu do pobrania całkowicie za darmo. Dodatkowo, dzięki technologii druku na żądanie (POD), będzie można zamówić kopie stylizowane na oryginalne wydania (zachowujące m.in. oryginalną czcionkę, a także ilustracje) w cenie pomiędzy £15 a £20.

Dama Lynne Brindley, dyrektor wykonawczy brytyjskiej biblioteki narodowej, nazwała umowę z Amazonem przełomową, podkreślała również, jak innowacyjnym może być sektor publiczny nawet w ciężkich ekonomicznie czasach.

Łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest niestety fakt, iż Biblioteka Brytyjska zupełnie zapomniała o posiadaczach innych eCzytników. Gorąco jednak wierzymy, że BL udostępni klasykę również w otwartym standardzie, jakim jest ePUB, tak, by mogli się nią cieszyć czytelnicy z całego świata, a nie tylko właściciele Kindle'ów.

Jak zwykle, zapraszamy do dyskusji na forum.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.