eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

19maj/11Wyłączony

Amazon sprzedaje więcej eBooków niż książek papierowych

Amazon sprzedaje więcej eBooków niż książek papierowych Wreszcie się doczekaliśmy. Najpierw sprzedaż eKsiążek przewyższyła sprzedaż hardcoverów, potem paperbacków. W obu przypadkach mniej zorientowani pisali, że Amazon sprzedaje więcej książek elektronicznych niż papierowych. Tym razem wreszcie napiszą prawdę - bo Amazon poinformował, iż sprzedaje więcej eBooków niż wszystkich książek papierowych (a więc hardcoverów i paperbacków razem). Cyfrowa rewolucja stała się faktem.

Rewelacyjny kwiecień
Jak informuje Amazon w komunikacie prasowym, od początku kwietnia tego roku na każde 100 sprzedanych książek papierowych w Amazonie przypadało 105 eBooków dla Kindle. Liczby te nie uwzględniają oczywiście darmowych publikacji elektronicznych.

Dodatkowo ten rok jest najlepszym pod względem rocznego wzrostu dla książkowej części amerykańskiego oddziału Amazona, zarówno pod względem ilościowym, jak i wartością transakcji, a eBooków w Kindle Store sprzedało się trzy razy więcej niż w roku ubiegłym (w tym samym okresie).

Sam Jeff Bezos, założyciel i prezes Amazona, przyznał, że nie spodziewali się, iż wszystko nastąpi to szybko. Podkreślał, że książki papierowe sprzedają już 15 lat, natomiast Kindle i eBooki - niecałe cztery.

Kindle z reklamami hitem
Okazuje się, że wiele osób skusiło się na tańszego Kindle z reklamami. W ciągu pięciu tygodni od wprowadzenia do oferty stał się on najlepiej sprzedającym urządzeniem w rodzinie Kindle w USA (bo tylko tam tańszy Kindle, kosztujący 114$, jest dostępny).

Nie tylko Ameryka
Brytyjski oddział Amazona także święci sukcesy - sprzedaż eKsiążek wyprzedziła tam hardcovery, mimo, iż te drugie również wykazują trend wzrostowy. Od kwietnia na każdą sprzedaną książkę w twardej oprawie amazon.co.uk sprzedał ponad dwa eBooki dla Kindle.

Liczby przemawiają za Amazonem
Popularności Kindle Store trudno się dziwić. Oferta amerykańskiego oddziału jest bogata w ponad 950 tysięcy eBooków, w tym 109 ze 111 bestsellerów z listy New York Timesa. Do tego ponad 80% (790 tysięcy) z nich jest dostępnych w cenie równej bądź niższej od 9.99$ - w tym aż 69 bestsellerów NYT. Tempo powiększania się katalogu jest również niezwykłe - w ciągu ostatnich pięciu miesięcy pojawiło się ponad 175 tysięcy nowych publikacji.

Powiększający się Klub Milionera Kindle
Klub Milionera Kindle to grupa pisarzy, którzy sprzedali ponad milion eBooków swojego autorstwa. Pierwszy trafił tam nieżyjący już Stieg Larsson, po nim magiczną granicę przekroczyli James Patterson oraz Nora Roberts. Niedawno sztuka sprzedaży takiej ilości eKsiążek udała się również Charlaine Harris, autorce cyklu Sookie Stackhouse, na podstawie którego nakręcono serial True Blood.

To jeszcze nie koniec
Amazon z pewnością nie zamierza osiadać na laurach. W Internecie coraz głośniej mówi się o tabletach, które gigant z Ameryki miałby wypuścić jeszcze w tym roku. Wczoraj pojawiły się plotki o tym, iż do Kindle planowane jest dodanie wsparcia dla plików ePUB.

Czy wszystkie te fakty i liczby oznaczają, że Amazon zdominował rynek eKsiążek tak, jak Microsoft rynek systemów operacyjnych? Czy ktoś - Barnes & Noble - jest w stanie nawiązać walkę z Amazonem?

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum dyskusyjnym.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.