eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

22cze/10Wyłączony

Systemy DRM – przegląd

Większość konsumentów ich nienawidzi, wydawcy zaś pokładają w nich wielkie nadzieje - mowa oczywiście o systemach DRM. Niezależnie od tego, po której stronie barykady się opowiemy, faktem pozostaje, że DRM ogranicza to, co konsument może zrobić z plikiem (w naszym konkretnym przypadku - z eKsiążką). Sytuacja ta sprawia, że wielu ludzi pracuje nad tym, by złamać takie systemy. Zapraszamy do naszego małego przewodnika po świecie mechanizmów ochrony praw autorskich.

Ponieważ będziemy tutaj opisywać również sposoby przełamywania zabezpieczeń, wszystkim należy się parę słów wyjaśnień na początek. Chcemy podkreślić, że nie zachęcamy do nielegalnego wykorzystania kupionych plików, jednak rozumiemy, że niektórzy chcieliby z zakupionymi plikami zrobić coś więcej, niż tylko zapisać na dysku (np. chcieliby je przeczytać w swoim eCzytniku). Do tego w różnych krajach może obowiązywać różne prawodawstwo, zatem musicie się sami dowiedzieć, czy u Was złamanie DRM jest naruszeniem prawa, czy też nie. Zachęcamy również gorąco do robienia zakupów w eKsięgarniach - jeśli wydawcom nie będzie się to opłacało, dalej będziemy mieli problemy z dostępem do nowych eKsiążek. Uniknijmy takiej sytuacji, głosujmy nogami i portfelem na przyjaźniejsze użytkownikowi rozwiązania, ale kupujmy.

Zanim zaczniecie - większość zaprezentowanych skryptów została napisana w Pythonie (alternatywnie - można skorzystać z gotowych wtyczek do programu Calibre). Część z nich będzie działać na wielu systemach, część tylko w jednym (np. na platformie Microsoft Windows). Zazwyczaj do ich uruchomienia będzie nam potrzebne parę rzeczy:

  • sam Python - tutaj ważne, by instalować wersję 2.7, a nie 3.x (czyli obecnie najlepiej zainstalować wersję 2.7.2);
  • PyWin32 w najnowszej dostępnej wersji przeznaczonej dla Pythona 2.7;
  • PyCrypto w najnowszej dostępnej wersji przeznaczonej dla Pythona 2.7.

ADEPT, czyli Adobe Digital Experience Protection Technology, to chyba najbardziej popularne rozwiązanie, autorstwa firmy Adobe. Zaimplementowane w wielu eCzytnikach, więc poza kilkoma wyjątkami nie ma większych problemów z odczytem tych plików na urządzeniach z ePapierem.
Zabezpieczenie przełamane przez: i♥cabbages. Najnowsze wersje: klucz: ineptkey 5, pliki: ineptpdf 7.4 (lub nowsze wersje, których proszę szukać poniżej, w sekcji dotyczącej FileOpen) oraz ineptepub 5.2.

Mobipocket to obecnie tracący na popularności format, lecz starsi użytkownicy PDA pewnie go pamiętają. Kupiony w 2005 roku przez Amazona. Ze względu na licencję nie pozwala na stosowanie innego systemu DRM na danym urządzeniu (zatem jeśli Wasz eCzytnik obsługuje ADEPT, nie będzie mógł obsługiwać DRM Mobipocketa).
Zabezpieczenie przełamane przez: darkreverser. Najnowsza wersja: MobiDeDrm 0.13 (działa również jako plugin do calibre).

Topaz to format plików od Amazona, przygotowany przy okazji startu Kindle'a. Działa tylko z oprogramowaniem od Amazona (choć to jest dostępne na wiele platform, niestety, nie na eCzytniki oprócz ich własnych produktów).
Zabezpieczenie przełamane. Najnowsza wersja: skindle 0.6 (nakładka dla użytkowników Windowsa, automatyzująca cały proces: LZskindle4PC 1.1) lub unswindle 7.

eClicto to nasz rodzimy produkt Kolportera. Pliki zakupione w księgarni eClicto moga być odczytywane na komputerach pracujących pod systemem Microsoft Windows poprzez specjalne oprogramowanie od eClicto, a także na eCzytnikach Kolportera.
Zabezpieczenie nie zostało przełamane (zapewne wynika to z faktu, iż jest to polskie rozwiązanie, więc nie przyciąga międzynarodowej uwagi).

FileOpen to plugin do Adobe Acrobata (oraz Adobe Acrobat Readera), implementujący system DRM. Często stosowany do eCzasopism (tak zabezpieczone pliki można nabyć w księgarni Nexto). Niestety, nie istnieje wersja na eCzytniki.
Zabezpieczenie przełamane przez: tetrachroma. Najnowsza wersja: ineptpdf 8.4.51 (nie trzeba wskazywać pliku z kluczem).

nook od Barnes & Noble używa własnej modyfikacji ADEPTa od Adobe do zabezpieczania ePUBów. Pliki zabezpieczone tym systemem dostaniemy w księgarni B&N. Działają z oprogramowaniem od B&N oraz na ich eCzytniku.
Zabezpieczenie przełamane przez: i♥cabbages. Najnowsza wersja: klucz: ignoblekey 2 (wersja tylko dla Windowsa), ignoblekeygen 1, pliki: ignobleepub 1.

FairPlay to zabezpieczenie, którego używa Apple w swoim iBooks. Dawniej było używane w przypadku muzyki z iTunes, gdzie zostało złamane, a następnie zarzucone całkowicie przez firmę.
Zabezpieczenie nie zostało przełamane (przynajmniej jeśli chodzi o eBooki).

eReader PDB to format przeznaczony głównie dla użytkowników PDA. Obecnie tracący popularność na rzecz ePUBa.
Zabezpieczenie przełamane przez: darkreverser. Najnowsza wersja: eRdr2Pml 0.11 (konwersja do PML) oraz xpml2xhml 0.21 (konwersja z PML do HTML).

LIT to format od Microsoftu. Obecnie pewnie ciężko dostać nowego eBooka w tym formacie, choć dawniej czytało się je niezwykle przyjemnie na ekranach monitorów komputerowych.
Zabezpieczenie przełamane. Najnowsza wersja: ConvertLIT 1.8

Zinio to format używany głównie przy eGazetach. Wymaga własnej aplikacji. Dawniej stosowany w księgarni Nexto.
Zabezpieczenie nie zostało przełamane.

Calibre
Świat Czytników przygotował mini-przewodnik, który opisuje sposób, jak dodać wtyczki pozwalające na ściągnięcie DRM do popularnego Calibre. Wystarczy pobrać odpowiednią paczkę z narzędziami, a następnie wykonać kroki opisane przez ŚCz. To czynność, którą wykonujemy tylko raz, a jej efektami będziemy cieszyć się już zawsze.

Jeśli chcemy usuwać zabezpieczenia nie tylko z plików ePUB z DRM od Adobe, wystarczy dodać do Calibre, oprócz wtyczki ineptepub, także i pozostałe, które znajdziemy w katalogu Calibre_Plugins. Dzięki temu zyskamy możliwość korzystania na dowolnym urządzeniu z eBooków z księgarni takich jak Amazon czy Barnes & Noble, nie straszny będzie nam też ADEPT w plikach PDF.

Mamy nadzieję, że nasze opracowanie pozwoli Wam lepiej orientować się na zagmatwanym rynku różnych systemów DRM i pozwoli świadomie wybierać te rozwiązania, które są przyjaźniejsze dla klienta. W razie problemów zapraszamy do dyskusji na forum.

Zakres tematyczny: DRM Komentarze wyłączone
Komentarze (0) Trackbacki (5)

Zostaw komentarz


301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.