eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

22cze/10Wyłączony

Wojna cenowa rozpoczęta

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, iż doczekaliśmy się pierwszej poważniejszej wojny cenowej. Wszystkiemu "winny" jest nowy nook WiFi, który Barnes & Noble właśnie wprowadził na rynek. Na razie doczekaliśmy się błyskawicznej reakcji Amazona oraz Sony.

Pierwszym skowronkiem zwiastującym nadchodzącą bitwę był Kobo eReader od sieci Borders - 6'' w przedsprzedaży za 149.99$. Była to dość rozsądna cena za urządzenie wyglądające na kolejny rebranding nieśmiertelnego EB600 od Netroniksa. Dodatkowo Borders będzie sprzedawał rebranding JetBooka Lite - Aluratek's "Libre" eBook Reader Pro - za 119.99$ (przy czym należy pamiętać, że tutaj mamy monochromatyczny wyświetlacz LCD, nie ePapier).

Jednak prawdziwe poruszenie wywołało pojawienie się nowego nooka i zmiana cen w sklepach B&N. Od teraz mamy całkiem ciekawe urządzenie z WiFi za 149$, a dodatkowo wersja z modułem GSM została przeceniona do 199$. Spora różnica, jeśli przypomnimy sobie, że dwa lata temu za 6'' Sony PRS-505, bez WiFi/3G, przyszło nam zapłacić 299$.

Jak wspominaliśmy, Amazon odpowiedział bardzo szybko, obniżając cenę swojego Kindle'a z 259$ na 189$. Tańszy o 70$ Kindle z pewnością ma szansę przekonać do siebie niezdecydowanych dotychczas konsumentów. Nie zapominajmy również, że przy starcie Kindle (pierwszej wersji) kosztował... 399$ - czyli łączna obniżka wynosi 210$!

Sony pokazuje, że również nie będzie stało obojętnie i przyglądało się całej sytuacji. PRS-600, czyli 6'' eCzytnik od Sony, kosztuje obecnie 199.99$, zaś 5'' PRS-300 - 169.99$. Czy to wystarczające obniżki, by Sony nie zostało w tyle? Rynek z pewnością wkrótce to zweryfikuje.

Czekamy na ruch Onyxa. Boox 60, nawet jeśli w zestawie ma skórzaną okładkę wartą 25$, nie może kosztować 329$ - nie przy obecnych cenach konkurencji. Ciekawi nas również, czy Endless Ideas, który sprzedaje swoje BeBooki w Europie, zareaguje na obniżki cenowe za Wielką Wodą.

Żyjemy w interesujących czasach. Ostatnia obniżka ceny eClicto przy okazji Targów Książki w Warszawie (urządzenie z 899 zł przeceniono na 499 zł) wywołała wzrost zainteresowania tym urządzeniem (i odrobinę chyba przyćmiła start Vedii z ich eReaderem K1 za 799 zł). Teraz w USA ceny za 6'' zaczynają się od 149$ (czyli około 490 zł) - i to za urządzenie z dostępem bezprzewodowym! Wygląda na to, że faktycznie rok 2010 będzie rokiem eCzytników, jak to prorokowano podczas targów elektroniki CES w Las Vegas na początku roku.

Jesteśmy ciekawi Waszych uwag na temat obecnej wojny cenowej. Czy sytuacja się ustabilizowała, czy będziemy jeszcze świadkami kolejnych obniżek? Myślicie, że warto obecnie kupić eCzytnik, czy lepiej, ze względu na posunięcia producentów, poczekać kilka miesięcy, by kupić jeszcze taniej jeszcze lepszy sprzęt? Zastanawiamy się też nad tym, czy i kiedy w Polsce doświadczymy skutków wojny w Ameryce - co Wy o tym sądzicie? Zapraszamy do dyskusji na forum.

Zakres tematyczny: eCzytniki Komentarze wyłączone
Komentarze (0) Trackbacki (5)

Zostaw komentarz