eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

16lut/10Wyłączony

Świat Baśni – eKsiążki dla dzieci

Ponieważ eKsiążki wcale nie kończą się na beletrystyce dla dorosłych czytelników, skierowaliśmy się do wydawnictwa Świat Baśni. Na nasze pytania odpowiedział pan Kamil Paszkiewicz. Poniżej, jak zwykle, zamieszczamy odpowiedzi z zachowaniem oryginalnej pisowni.

eKsiążki.org: Dlaczego zdecydowali się Państwo na wydawanie książek w formie elektronicznej?

Kamil Paszkiewicz: Nie była to łatwa decyzja, z uwagi na to, iż zajmujemy się literaturą dziecięcą. Dlatego wybraliśmy pozycję przeznaczoną dla starszych dzieci, dla których ilustracje mają mniejsze znaczenie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że za kilka lat e-booki staną się w Polsce o wiele bardziej popularne. Podobnie jak w przypadku dorosłych, znajdą się dzieci, które lubią otaczać się nowinkami technicznymi, które dziś mają własne laptopy, telefony komórkowe itp. Być może dla niektórych z nich będzie to jedyna forma obcowania z książką. Dlatego warto postarać się, aby wśród e-booków znalazły się również ciekawe i wartościowe tytuły.

eKsiążki.org: Jaki procent przychodów Państwa wydawnictwa stanowią obecnie książki w formie elektronicznej? Czy cieszą się one dużą popularnością?

KP: Na razie brak danych - książka jest w ofercie dopiero parę tygodni.

eKsiążki.org: Co sądzą Państwo o problemie nielegalnych kopii książek w formie elektronicznej?

KP: Problem ten trudno rozwiązać, natomiast trzeba się z nim liczyć. Dotyczy to jakichkolwiek utworów zamieszczanych w sieci w mniej lub bardziej legalny sposób. Konsekwencje udostępnienia e-booka mogą być dwie. Ktoś ściągnie nielegalną kopię i przeczyta. Prawdopodobnie i tak by jej nie kupił, więc trudno mówić o utraconym zysku. W drugim wariancie ktoś ściąga, czyta i tak mu się podoba, że kupuje wersję papierową. W tym wypadku jest to swego rodzaju efekt reklamowy. Może się również zdarzyć, że rodzic sięgnie po e-booka, aby ocenić wartość książki i na tej podstawie podejmie decyzję o ewentualnym zakupie formy drukowanej. Ale coś więcej można będzie tak naprawdę powiedzieć najwcześniej za kilka miesięcy.

eKsiążki.org: Czy uważają Państwo, iż systemy DRM są odpowiednie? A może zbytnio ograniczają możliwości czytelników?

KP: ?

eKsiążki.org: Czy mieli Państwo jakieś problemy z wydawaniem książek elektronicznych?

KP: Nie, od strony technicznej wymagało to jedynie drobnych poprawek składu.

eKsiążki.org: Jak kształtują się ceny Państwa książek elektronicznych w porównaniu z papierowymi? Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na taki, a nie inny współczynnik?

KP: Wersje elektroniczne są tańsze mniej więcej o 50% i są przede wszystkim wynikiem kalkulacji opartych na kosztach wytworzenia i warunkach obowiązujących w danym kanale sprzedaży. Oczywiście działania konkurencji są również brane pod uwagę.

Niewątpliwie cieszy nas, iż kolejny wydawca postrzega eKsiążki jako szansę, a nie zagrożenie. Trochę martwi, iż nie otrzymaliśmy odpowiedzi na pytanie o systemy DRM - ale może jest to po prostu niezbyt znane wydawcom określenie. Postaramy się w przyszłości używać również określeń opisowych (np. system ochrony treści) i opisywać, czym jest dana funkcjonalność. Jak widać, wydawnictwo Świat Baśni zupełnie inaczej ocenia kwotę, jaką użytkownik powinien wyasygnować na eKsiążki (w porównaniu do tego, co zaprezentowało wydawnictwo MAG).

Zachęcamy do komentarzy na forum.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.