eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

26wrz/10Wyłączony

Kupowanie eCzytnika w Polsce – mini-przewodnik

Mini-przewodnik po polskim rynku eCzytników podpowie Ci, co najlepiej kupić W najbliższych dniach postaramy się przygotować rozbudowany przewodnik dotyczący zakupu najpopularniejszego obecnie Amazon Kindle 3, jednak teraz chcielibyśmy zabrać Was w krótką podróż po naszym polskim rynku eCzytników, wskazując na ewentualne ciekawe modele, które można rozważyć, jeśli nie chcemy kupować w Ameryce.

Amazon Kindle 3 liderem
Zanim zaczniemy, słowo wyjaśnienia. Obecnie najbardziej atrakcyjną ofertą na rynku jest zakup Amazon Kindle 3 z WiFi w wersji amerykańskiej. Do tego poziomu cenowego udało się dobić jedynie eClicto, gdy było ono dostępne za 500 zł w majowej promocji. Za Kindle 3, oprócz ceny, przemawia również ekran E-Ink Pearl - obecnie najlepszy na tym rynku. Niestety, minusem jest konieczność posiadania karty płatniczej oraz zakup w USA. Jeśli Was to nie przeraża - to spokojnie możecie przerwać w tym miejscu lekturę, kliknąć powyższy link i zamówić sobie własny egzemplarz Kindle 3. Jeśli jednak nie ufacie zakupom w USA, zapraszamy do dalszej części wpisu.

Kategoria: cena
W tej kategorii chcemy się przede wszystkim przyjrzeć solidnym konstrukcjom sprzedawanym w niskiej cenie. Wymóg - ekran 6".

Prestigio Libretto PER3162B - kategoria: cena, miejsce 1. Niedawno do polskich sklepów trafił nowy produkt - Prestigio Libretto PER3162B. Czytnik ten z wyglądu jest łudząco podobny do Vedii eReader K1, jesteśmy więc przekonani, iż oba te urządzenia stanowią rebranding jakiegoś chińskiego modelu. Libretto najprawdopodobniej nie wspiera żadnego systemu DRM - o czym warto pamiętać, jeśli nastawiamy się, że kupimy sobie eBooka w którejś z eKsięgarni i wrzucimy od razu na urządzenie. Jednak w kategorii cena to urządzenie wygrywa - w sklepie bezKartek.pl kosztuje jedynie 700 zł.

Onyx Boox 60S - kategoria: cena, miejsce 2. Na drugim miejscu plasuje się Onyx Boox 60S - brat modelu Boox 60, jednak pozbawiony ekranu dotykowego. Zaletą Booxa 60S jest naprawdę nieźle wykonane oprogramowanie, często aktualizowane, jak i wsparcie dla systemu DRM od Adobe, co pozwala nam na bezproblemowy odczyt eKsiążek kupionych w większości eKsięgarni. Po raz kolejny najtaniej dostaniemy go w bezKartek.pl - za 740 zł jest on bardzo ciekawą alternatywą dla Libretto.

eClicto - kategoria: cena, miejsce 3. Na trzecim miejscu umieszczamy eClicto, choć kosztuje ono obecnie 900 zł. Wybór ten wynika ze wsparcia dla własnej księgarni, jakie oferuje nam eClicto, a czego pozbawieni są jego nieco tańsi konkurenci. Samo urządzenie nie szokuje specjalnie swoimi parametrami technicznymi, ale do czytania nadaje się bezproblemowo.

Kategoria: mobilność
Jeśli zwykły eCzytnik z ekranem 6" jest dla nas za duży - rynek oferuje nam również modele z ekranem o wielkości 5". Mniejszy wyświetlacz ma swoje plusy i minusy - takie eCzytniki zazwyczaj są tańsze, ale dla niektórych ekran może być za mały do wygodnego czytania.

Bookeen Cybook Opus - kategoria: mobilność, miejsce 1. Pierwsze miejsce przypada Cybook Opusowi od Bookeena. Swoje miejsce zawdzięcza on przede wszystkim cenie - dostępny najtaniej w Pixmanii - za 720 zł. Do tego wsparcie dla systemu DRM od Adobe, więc nie ma problemów z zakupami.

Sony Reader PRS-350 - kategoria: mobilność, miejsce 2. Drugie miejsce dla najnowszego produktu Sony - Sony Readera PRS-350. W Pixmanii jest on dostępny już za 883 zł, a warto zauważyć, iż posiada nowy ekran E-Ink Pearl, a także zmienioną w stosunku do wcześniejszego modelu obsługę dotykową - więc w nowej wersji nie cierpi już na tym kontrast. Jeśli szukamy nowoczesnego eCzytnika z ekranem 5", może się okazać, że PRS-350 jest dla nas najlepszy. Oczywiście, jak w innych modelach Sony, tak i tu nie mogło zabraknąć wsparcia dla DRM od Adobe.

ECTACO jetBook - kategoria: mobilność, miejsce 3. Nagrodę za trzecie miejsce postanowiliśmy przyznać Ectaco jetBookowi. Wyróżnia się on od innych zastosowanym wyświetlaczem - monochromatycznym LCD TFT. Atrakcyjna cena - 750 zł w MP3Store. Jak donosi na forum macminer, w najnowszej aktualizacji dochodzi wsparcie dla plików ePUB oraz systemu DRM od Adobe. Jeśli nie zainteresowały Was dwa poprzednie modele, może właśnie jetBook będzie lepszym wyborem?

Kategoria: wielkość ekranu
Ta kategoria pozostawia najwięcej do życzenia. Z tego samego powodu co Kindle 3, nie będziemy tu omawiać chyba najatrakcyjniejszego obecnie na rynku dużych eCzytników zarówno pod względem ceny, jak i stosunku ceny do możliwości Kindle DX 2 od Amazona.

iRex DR1000S - kategoria: wielkość ekranu, miejsce 1. Pierwsze miejsce przypada oczywiście najdroższemu w zestawieniu iRexowi DR1000S. Choć chętni na jego zakup muszą się liczyć z wydaniem około 3300 zł - tyle kosztuje DR1000S w MP3Store - to ekran E-Ink o przekątnej 10.1" może to wynagrodzić. Do tego istnieje możliwość robienia notatek, co sprawia, że można myśleć o zastosowaniu DR1000S jako urządzenia do ePodręczników.

iRex DR800S - kategoria: wielkość ekranu, miejsce 2. Na drugim miejscu w tej kategorii plasuje się kolejny produkt iRexa - DR800S. Ten mniejszy brat DR1000S, choć ma ekran wielkości 8.1", pozytywnie zaskakuje ceną - 2085 zł w Pixmanii to zdecydowanie mniej, niż to, ile przyszłoby nam zapłacić za DR1000S. Minusem obu produktów iRexa jest to, iż firma ogłosiła bankructwo, zatem użytkownicy mogą mieć problemy z uzyskaniem odpowiedniego wsparcia.

Apple iPad - kategoria: wielkość ekranu, miejsce 3. Trzecie miejsce przyznajemy iPadowi od Apple. Poświęcamy ekran E-Ink, dostając w zamian kolorowy wyświetlacz LCD o przekątnej 9.7". O ile nie sprawdza się to w przypadku używania na zewnątrz, gdy mocno świeci słońce, to w pomieszczeniach iPad nie ma sobie równych - dzięki czemu możemy czytać nie tylko książki, ale i komiksy czy kolorowe magazyny. Urządzenie dostępne na Allegro od 1800 zł.

Allegro - alternatywa
O ile raczej nie dostaniemy tu eCzytników w cenach odbiegających mocno od sklepowych, to na Allegro będziemy mieli możliwość czatowania na używane eCzytniki, których z różnych powodów pozbywają się ich poprzedni właściciele. To świetna okazja, by kupić wymarzone urządzenie po atrakcyjnej cenie. Przestrzegamy jednak przed kupowaniem tanich tabletów, które są czasami sprzedawane jako eCzytniki - są one wyposażone w bardzo słabe procesory, mają mało pamięci operacyjnej i działają wolno. Krótko mówiąc - wydane na nie pieniądze to zmarnowana gotówka, którą lepiej przeznaczyć na coś innego.

Podsumowanie
Jak widać, oferta polskiego rynku eCzytników jest całkiem spora i pozwala nam wybierać z wielu ciekawych urządzeń. Dzięki Pixmanii już niedługo debiut na polskim rynku zaliczą Sony PRS-350 oraz PRS-650. Polski klient, poza cenami i przeciętną ofertą eBooków, nie ma na co narzekać. Czasy, gdy jedyną możliwością było sprowadzenie przez znajomych Sony PRS-505 z USA, minęły bezpowrotnie.

Warto również zwrócić uwagę na to, że ceny sukcesywnie spadają. Pojawiły się już eCzytniki w cenie 700 zł, Onyx Booxy zaliczyły obniżki rzędzu 150-300 zł. Dlatego też najlepiej śledzić nasze zestawienie cen eCzytników, które zawiera najbardziej aktualne dane.

Jeśli odrzucamy możliwość zakupu Kindle, warto zastanowić się, czy możemy poczekać jeszcze chwilę - bowiem Empik planuje wejść na rynek eCzytników i chciałby to zrobić oferując nam tanie urządzenie. Może się więc okazać, że za dwa miesiące to właśnie ten nowy produkt będzie najbardziej atrakcyjnym na rynku.

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum.

Zakres tematyczny: eCzytniki Komentarze wyłączone
Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.