eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

22lut/11Wyłączony

Seth Godin i kreatywny marketing eBookowy

Seth Godin i kreatywny marketing eBookowy Seth Godin jest amerykańskim autorem książek z zakresu marketingu. Nic więc dziwnego, że jego kampanie promujące eBooki są kreatywne i z pewnością pomagają mu sprzedać wiele egzemplarzy. Tym razem Seth reklamuje swoją nową książkę, Poke the Box, w niecodzienny sposób.

We współpracy z Amazonem
Godin jest wielkim fanem eBooków - przerzucił się na nie w całości z książek papierowych. Nic więc dziwnego, że przy promocji Poke the Box podjął współpracę z Amazonem. To właśnie tam zmienia się cena eBooka Setha - bo na tym polega jego kampania.

Więcej subskrybentów = większa zniżka
Godin prowadzi własny, darmowy newsletter. Dotychczas prenumerowało go około 10 tysięcy ludzi. Seth założył, że większość z nich zapewne będzie zainteresowana jego nową książką, postanowił więc obniżyć cenę - bo zwiększona sprzedaż ma szansę wynagrodzić mu zmniejszony zysk ze sprzedaży pojedynczej kopii książki elektronicznej. Jednocześnie zapadło postanowienie, że warto zwiększyć liczbę osób subskrybujących newsletter.

Aby upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, Godin ogłosił, że każde 5 tysięcy osób prenumerujących jest newsletter przyczyni się do spadku ceny Poke the Box o 1 dolara. Ponieważ ceną wyjściową było 9.99$, a newsletter subskrybowało już 10 tysięcy ludzi, cena od razu została obniżona do 7.99$. Jako dolną granicę ustalono 1$ - czyli zdobycie w sumie 50 tysięcy prenumerujących.

Czy to się sprawdzi?
Warto zastanowić się, czy zastosowana przez Godina taktyka sprawdzi się w rzeczywistości. Jak na razie liczby przekonują nas, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Seth Godin uzyskał kilka rzeczy w tym samym czasie:

  • wywołał poruszenie w Sieci, zwiększając tym samym świadomość o swojej nadchodzącej książce wśród ludzi na całym świecie;
  • rezygnując z części przyszłych zysków (ze względu na zmniejszoną prowizję ze sprzedaży pojedynczego egzemplarza) nie wydał na promocję nowej książki ani centa;
  • zdobył nowych subskrybentów do swojej listy - co więcej, są to osoby dla niego najcenniejsze, bo rzeczywiście zainteresowane tematem (bo to właśnie im zależało na obniżeniu ceny).

Bardzo możliwe, że przy obniżonej cenie na eBooka skusi się więcej ludzi - część choćby w ramach eksperymentu, bo zakup tej pozycji specjalnie ich budżetu domowego nie nadszarpnie. Godin może dzięki temu znaleźć nowych, wiernych czytelników, którzy oprócz Poke zdecydują się na zakup którejś ze starszych pozycji. Kto wie - może efekt finalny będzie podobny do The Million Dollar Homepage.

Efekt
Pytacie, czy Sethowi Godinowi się udało? Cóż, odpowiedź można znaleźć na stronie Amazonu - Poke The Box kosztuje 1$ (lub 1.15$ w wersji dla Europejczyków, w związku z VATem doliczanym przez Amazon). Przykład Godina pokazuje, że eBooki mogą być świetnym narzędziem do promocji, a jednocześnie dzięki sprytnemu schematowi przynosić sporo pieniędzy. Jesteśmy ciekawi, czy podobne akcje będą przeprowadzane przez innych autorów w przyszłości, czy też było to jednorazowe wydarzenie.

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum dyskusyjnym.

Zakres tematyczny: eBooki Komentarze wyłączone
Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.