eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

30sie/10Wyłączony

Prezes redcoon odpowiada na pytania w sprawie przejęcia Merlina

redcoon chce Merlina Jak wszyscy, byliśmy zaskoczeni, gdy redcoon rozesłał informację prasową, iż jest, podobnie jak EMPiK, chętny do nabycia księgarni internetowej Merlin.pl. Później pojawiły się głosy ze strony Merlina, iż jest już za późno, a "Umowa z Empikiem jest wiążąca". W związku z całą sprawą zdecydowaliśmy się zwrócić do redcoona z prośbą o dodatkowe informacje.

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytania, jakie udzieliła nam pani prezes redcoon.pl, Magdalena Zomrowska.

eKsiazki.org: Skąd zainteresowanie spółki redcoon Merlinem? Rozumiemy, iż sprzedajecie Państwo elektronikę użytkową, ale oferta Merlina znacznie wykracza poza te ramy.

Magdalena Zomrowska: Decyzja o rozszerzeniu naszej oferty zapadła w styczniu 2010 i dotyczy koncernu redcoon, a nie tylko polskiego oddziału. Z punktu widzenia redcoon Polska inwestycja w sklep Merlin i implementacja sklepu merlin.pl, jako kategorii redcoon.pl, zaoszczędziłyby firmie dużych nakładów inwestycyjnych w wypromowanie kategorii KSIĄŻKA, znacznie wpłynęłyby na rozpoznawalność marki redcoon i umożliwiły współpracę z kadrą pracowniczą posiadającą wieloletnie doświadczenie w branży.

Milionowe straty generowane przez sklep merlin.pl, pozwalały nam na stwierdzenie, że szansa przejęcia Merlin jest bardziej niż realna. Po przeanalizowaniu wyników finansowych i przeprowadzeniu analizy wartości firmy, oczekiwaliśmy zaproszenia do negocjacji. Niestety informacja o podpisaniu umowy przedwstępnej z Empikiem była dla nas zaskoczeniem.

eKsiazki.org: Dlaczego to właśnie redcoon, a nie EMPiK, miałby przejąć Merlin.pl? Co przemawia za Państwa firmą?

Magdalena Zomrowska: Odpowiedź jest prosta. Na rynku nikt nie posiadałby pakietu większościowego, a w sprzedaży obowiązywały by warunki zdrowej konkurencji. Podejrzewam, że decyzja Empik-u o przejęciu Merlin.pl ma na celu sprzedaż niskomarżową i dzięki temu zapewnienia sobie na rynku największego pakietu sprzedaży w branży księgarskiej.

eKsiazki.org: redcoon już teraz sprzedaje eCzytniki, konkurując na tym polu z Merlinem. Czy firma jest zainteresowana powiększaniem swojego znaczenia w niszy rynkowej, jaką są urządzenia umożliwiające czytanie eBooków?

Magdalena Zomrowska: Aktualnie mamy w ofercie Czytniki do e-booków. Kategoria ta została dopiero niedawno aktywowana, a jej oferta jest codziennie powiększana.

eKsiazki.org: Merlin, jak wiadomo, jest jedną z najstarszych polskich księgarni internetowych. Czy Państwa firma jest chętna, by sprzedawać w swoim sklepie książki? Mają Państwo zamiar sprzedawać również książki w wersji elektronicznej czy też skupią się jedynie na sprzedawaniu urządzeń umożliwiających ich odczytywanie?

Magdalena Zomrowska: Jeżeli UOKiK wyda zgodę na fuzję Empik i Merlin, będziemy musieli rozważyć, czy podjąć negocjacje z inną księgarnią internetową, czy poprzestać na rozwinięciu kategorii KSIĄŻKA w ramach wewnętrznych struktur. Ostateczną decyzję podejmiemy do końca roku.

Pani prezes bardzo serdecznie dziękujemy za odpowiedź na pytania. Obiecujemy również uważnie przyglądać się całej sprawie. Piłka jest teraz po stronie UOKiKu - jesteśmy ciekawi, jaka decyzja zostanie wydana, zwłaszcza, że obecna prezes urzędu jest specjalistką w sprawach prawa antymonopolowego. Ponieważ w kontekście przejęcia Merlina przez EMPiK mówiło się o zamknięciu transakcji do końca października, mamy nadzieję, że wszystko wyjaśni się już niedługo.

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum.

Komentarze (0) Trackbacki (1)

Zostaw komentarz