eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

26paź/12Wyłączony

Po drugim dniu Targów Książki w Krakowie

Targi w Krakowie - logo

W drugim dniu na 16. Targach Książki w Krakowie obecny był Cyfranek, którego relację z dzisiejszych wydarzeń zamieszczamy, wraz ze zdjęciami, poniżej. Przypominamy również, że o ile czwartek i piątek stanowią głównie dni biznesowe, gdzie więcej jest rozmów wydawców z wydawcami, to w weekend wszyscy skupiają się na przybywających w sporej liczbie czytelnikach. Weźcie wodę i przygotujcie się na przeciskanie wśród tłumu!

Drugi dzień Targów Książki przebiegł chyba z większą ilością odwiedzających. W głównych salach dało się zauważyć kłopoty z przejściem między stoiskami. Czasami trzeba się było lekko przeciskać. W części F (było trochę swobodniej).

Najciekawszym wydarzeniem było zapewne wystąpienie Roberta Drózda, autora serwisu ŚwiatCzytników.pl. Prezentacja odbyła się na stoisku Virtualo (F14).
Robert prosto i rzeczowo przedstawił najważniejsze cechy przemawiające za czytelnictwem eksiążek. Według Roberta:

  • czytelnictwo nie zanika, są wciąż chętni na czytanie książek, o czym świadczą choćby tłumy na Targach;
  • książki elektroniczne były przez lata czytane na ekranach komputerów, telefonów komórkowych a ostatnio i tabletów (Robert nie wspomniał o palmtopach, których do dziś ja osobiście używam do czytania ale i edycji tekstów). Takie czytanie jednak dość szybko powoduje znaczne zmęczenie oczu;
  • czytniki z ekranem wykonanym w technologii papieru elektronicznego są najlepszym dostępnym obecnie rozwiązaniem, wygoda ich użycia powinna zachęcać do czytania książek elektronicznych.
    Najważniejsze cechy takich czytników to:

    • sami w pewnym sensie kreujemy wygląd ebooka (wielkość i krój czcionki, interlinia, marginesy, styl akapitu);
    • czytnik nie rozprasza mnogością innych opcji czy aplikacji (jak to jest np. przy tabletach), ale wciąż oferuje pewne dodatki ułatwiające czytanie (np. słownik);
    • Robert jest fanem czytników Kindle, bo wielką zaletą jest możliwość wysyłania (np. poprzez np. poprzez Instapaper) na nie tekstów znalezionych w internecie i czytanie zgromadzonych na czytniku artykułów w odpowiednim czasie;
  • czytanie książek elektronicznych jest dziś całkiem proste, ponieważ jest już sporo księgarni oferujących ebooki. Odszukiwanie najlepszych cenowo ofert powinna ułatwiać stworzona przez Roberta porównywarka cen;
  • są też dostępne legalnie darmowe książki (np. WolneLektury.pl)
  • aby kupować ebooki mądrze, należy zwracać uwagę na trzy elementy oferty księgarń: cenę, formaty plików (najlepiej epub lub mobi w zależności od posiadanego czytnika) i stosowane zabezpieczenia (najlepiej znak wodny).

Szkoda, że na spotkaniu i ogólnie w fun zone było stosunkowo niewiele osób. Należy pochwalić Virtualo, które w tym roku robi dużo, aby promować czytelnictwo ebooków. Na stoisku jest między innymi najnowszy, wzbudzający sporo emocji czytnik Kindle, czyli model Paperwhite. Dla mnie był on miłym zaskoczeniem. Są też inne, więc można porównać, wziąć do ręki i przekonać się co komu najbardziej odpowiada.

Publio.pl również miło zaskoczyło chyba wszystkich, oferując kod na pobranie darmowego ebooka za każdą przyniesioną książkę w ramach akcji „Książka za książkę”. W pierwszym dniu ebooka dodawano za każde pięć przyniesionych książek papierowych. Akcja ma w ten sposób trwać do niedzieli, chyba, że wcześniej skończą się kody na darmowe ebooki.

Galeria
Na zakończenie prezentujemy galerię zdjęć Cyfranka:

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.