eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

16kwi/10Wyłączony

Onyx grozi polskim sprzedawcom Bebooka Neo

Na stronie polskiego dystrybutora firmy Onyx pojawiła się informacja wyjaśniająca dlaczego BeBook Neo, będący tym samym sprzętem co Onyx Boox, można kupić o kilkaset złotych taniej. Otóż okazuje się, że wszystkie sklepy, które sprzedają w Polsce BeBooki Neo naruszają tym samym licencję, której firmie Endless Ideas (producent Bebooków) udzieliła firma Onyx. Arta Tech - dystrybutor Onyxa w Polsce - grozi również, że każdy przypadek sprzedaży BeBooka Neo spotka się z "adekwatną reakcją licencjodawcy", cokolwiek miałoby to oznaczać.

Oto pełna treść oświadczenia zamieszczonego na stronie Arta Techu:

W ostatnim czasie pojawiło się sporo zamieszania wobec tak zwanego BOOX60 taniej, czyli BeBooka Neo. Jako dystrybutor firmy Onyx poczuwamy się do udzielenia niezbędnych informacji i wyjaśnienia zamieszania naszym klientom. Licencja jakiej udzielił Onyx holenderskiej firmie Endless Idas (dystrybutor e-czytnikow różnych producentów sprzedawanych pod nazwą BeBook) obejmuje kraje Beneluksu i USA. Wyjście poza te rynki jest naruszeniem umowy licencyjnej i spotka się z adekwatną reakcją licencjodawcy - Onyx International. Wobec naruszenia warunków umowy licencyjnej Endless Ideas zostanie zmuszone do wycofania oferty z rynku polskiego.

W celu wyjaśniania różnicy cenowej, przypominamy wszystkim naszym klientom że BOOX60 jest sprzedawany wraz z pełnym kompletem akcesoriów: etui, ładowarką, kartą SD, kablem USB, instrukcją. W BeBooku Neo znajdziemy jedynie kabel USB i skróconą instrukcję. Gdybyśmy postępowali w ten sam sposób, byłoby to nierzetelne wobec klienta, który i tak musiałby dokupić osobno drożej akcesoria dla własnej wygody i zabezpieczenia się przed bardzo kosztownymi w naprawie uszkodzeniami ekranu.

Przypominamy też, że serwis BeBooka Neo znajduje się w Holandii. Nasi klienci mogą liczyć cały czas na wsparcie techniczne i sprawną obsługę serwisową.

Powyższe informacje zostały uzgodnione z zarządem firmy Onyx International i są oficjalnym oświadczeniem Arta Tech w tej sprawie.

Dostaliśmy również oficjalne stanowisko czytio.pl, czyli jednego ze sklepów, gdzie można BeBooka Neo zakupić. Wygląda na to, że Pan Przemysław Czak nie obawia się jakichkolwiek konsekwencji prawnych i zapewnia, że BeBooka Neo mogą legalnie sprzedawać w Polsce:

Polityka czytio.pl zakłada oferowanie najbogatszej oferty czytników w możliwie najlepszych cenach, w zgodzie z wszelkimi zasadami fair play. Nie znamy dokładnych postanowień licencyjnych pomiędzy firmami Onyx international, a Endless Ideas BV. Zostaliśmy zapewnieni przez przedstawiciela firmy Endless Ideas, że czytnik Bebook Neo może być oficjalnie sprzedawany na rynku polskim bez naruszenia jakichkolwiek umów lub porozumień. Wobec sprzecznych stanowisk obu producentów i zgodnie z polityką naszej firmy informujemy, że czytio.pl nie jest stroną potencjalnego konfliktu pomiędzy obiema firmami.

Bez względu na dalsze postanowienia pomiędzy obiema firmami, wszystkie czytniki w ofercie czytio.pl w tym Bebook Neo są objęte gwarancją, która nie zostanie anulowana. Ponadto wszelkie kolejne aktualizacje oprogramowania dla czytnika BB Neo będą dostępne dla naszych klientów bez dodatkowych opłat.
W nawiązaniu do różnicy cenowej: Czytnik Bebook Neo jest znacznie tańszy od modelu Boox 60, ponieważ w zestawie nie ma dodatkowych akcesoriów, wliczonych w cenę droższego modelu. Wiele osób posiada karty pamięci SD oraz zasilacze sieciowe USB, zatem płacenie znacznie wyższej ceny za te akcesoria jest nieuzasadnione ekonomicznie. Etui dla czytnika Bebook Neo w różnych wersjach kolorystycznych będzie wkrótce dostępne w konkurencyjnej cenie.

Sugestie jakoby brak etui lub innych akcesoriów w zestawie z czytnikiem był nierzetelnością ze strony Endless Ideas są naszym zdaniem zdecydowanym nadużyciem.
Czytnik Bebook Neo jest doskonałą alternatywą dla osób, które chcą posiadać fantastyczne urzadzenie w bardzo dobrej cenie."

W tym momencie nie planujemy wycofania tego modelu, zgodnie z powyższym będziemy czekać na ewentualne rozstrzygnięcia w tym temacie.

Jesteśmy ciekawi Waszych komentarzy w tej sprawie na forum, chociaż spodziewamy się jednoznacznych opinii co do wypowiedzi firmy Arta Tech ;)

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.