eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

2paź/10Wyłączony

O’Reilly: PDF traci na popularności, zyskuje ePUB i MOBI

O’Reilly: PDF traci na popularności, zyskuje ePUB i MOBI O’Reilly Media, zajmująca się wydawaniem książek z dziedziny informatyki, zaprezentowała właśnie wykres, który przedstawia popularność różnych formatów w ich własnej eKsięgarni - bowiem przy każdej zakupionej pozycji pozostawiają oni użytkownikowi swobodny wybór, a każdy z plików pozbawiony jest zabezpieczenia DRM. Według danych od pewnego czasu rośnie popularność formatów przeznaczonych na eCzytniki - czyli ePUB i MOBI, a jednocześnie maleje popularność sztywnego formatu PDF.

Lepiej niż w zeszłym roku
Jak podaje O’Reilly na swoim blogu, sprzedaż eBooków w tym roku jest już większa niż ta w zeszłym roku, a przed nami jeszcze przecież ostatni kwartał. To optymistyczne dane, mówiące o tym, że ludzie chcą kupować eKsiążki.

ePUB i MOBI zabijają PDFa
Na wykresie wyraźnie widać, jak zmienia się zainteresowanie ludzi różnymi formatami. W czerwcu 2008 roku, gdy O’Reilly zaczęło mierzyć ilość pobrań różnych formatów, PDFy stanowiły blisko 97% całości. Najnowsze dane wskazują, że obecnie jest to już tylko około 50%. ePUBy obecnie stanowią około 26.3% wszystkich pobrań, a MOBI - 19.3% - a dwa lata temu łącznie nie stanowiły nawet 3%.

O’Reilly: PDF traci na popularności, zyskuje ePUB i MOBI

Wnioski na przyszłość - elastyczne formaty rządzą
Przesunięcie zainteresowania klientów O’Reilly pokazuje, że wydawcy powinni położyć zdecydowany nacisk na udostępnianie swoich pozycji w formatach alternatywnych do PDFa, bowiem to właśnie takie użytkownicy coraz chętniej wybierają. Do serca powinni to sobie wziąć zwłaszcza wydawcy beletrystyki - bo skoro trend jest tak wyraźny w dziedzinie informatyki, gdzie formatowanie często odgrywa dość istotną rolę, to tym mocniejszy będzie tam, gdzie układ nie jest aż tak ważny.

Wzrost zainteresowania płynnymi formatami pozwala również wnioskować, że ludzie coraz częściej zamiast ekranu monitora lub druku (gdzie najlepiej sprawdzają się PDFy) wybierają czytanie na urządzeniach mobilnych (czy to eCzytnikach, czy tabletach lub telefonach komórkowych).

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.