eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

Nowy Kindle zaprezentowany – poznajcie Paperwhite!

kindle-paperwhite

Właśnie skończyła się dzisiejsza konferencja Amazona. Jeff Bezos, szef amerykańskiego giganta, pokazał nam nowego Kindle - Paperwhite. Cena tego urządzenia w wersji z WiFi to 119$, a z 3G - 179$ (+20$ za wersję bez reklam). Do tego Kindle Classic został przeceniony do 69$ w wersji z reklamami i 89$ w wersji bez. Dodatkowo pokazane zostały trzy tablety - odświeżony Kindle Fire oraz nowy, większy Kindle Fire HD, a także Kindle Fire HD z modemem 4G LTE (za 499$!).

Kobo próbuje ukraść uwagę
Dzisiaj rano pojawiła się, dość nieoczekiwanie, informacja, że Kobo wprowadza 2 nowe modele swoich czytników z e-Inkiem: Kobo Glo za 130$ z oświetleniem i dotykowym ekranem Pearl HD (1024 x 768). Drugim czytnikiem jest Kobo Mini, sprzedawany za 80$, z 5" dotykowym ekranem E-Ink Vizplex.

Wydaje się jednak, że jeśli firmie zależało na tym, by ukraść trochę uwagi, jaką przyciągnął Amazon - to zupełnie nie wyszło. Świat nie przejmuje się Kobo, świat chce nowego Kindla.

Biel jest jeszcze bardziej biała, czerń jeszcze bardziej czarna

I oto jest - Kindle Paperwhite, nowy czytnik w rodzinie Kindli. 6", dotykowy ekran E-Ink Pearl (a może Paperwhite?) HD (1024 x 768), oświetlany. Sprzedawany w wersji bez i z 3G, realizowanej - jak zgadujemy - na identycznej zasadzie jak w przypadku Kindle Touch (czyli 3G ograniczone do Amazona i Wikipedii).

Amazon chwalił się, że na nowym urządzeniu biel będzie jeszcze bardziej biała, a czerń - jeszcze bardziej czarna. Kontrast został ponoć poprawiony o 25% - co jest niezłym wynikiem (choć należy pamiętać, że nigdy nie był on przesadnie wysoki). Wyższa rozdzielczość przełożyła się na 62% więcej pikseli - z 167 PPI doszliśmy do 212 PPI. Co to oznacza dla ludzi? Mniejsze rozmiary kroju pisma będą prawdopodobnie czytelniejsze, możliwe również, że i PDFy będzie się użytkowało jeszcze przyjemniej.


Oświetlenie to z pewnością jedna z ważniejszych atrakcji nowego modelu. Wszyscy, którzy ciągle powtarzali, że tablety są lepsze, bo można czytać w nocy, stracą swój koronny argument. Warto zaznaczyć, że nie jest to podświetlenie, bowiem promienie światła będą skierowane na ekran, co oznacza, że Kindle nie będzie w nocy męczył wzroku jak tablety.


Ciekawą nowością będzie "Time to read", czyli czas, jaki został nam do końca rozdziału/książki. Według zapowiedzi, ma być on wyliczany na podstawie średniej prędkości, z jaką czyta użytkownik urządzenia. Jeśli funkcja ta będzie się dobrze sprawdzała, może okazać się pomocna dla wielu osób, które nie wiedzą, czy lepiej spróbować doczytać książkę do końca, czy położyć się spać, a lekturę dokończyć rano.

Bateria nowego Paperwhite ma wytrzymywać 8 tygodni. Należy jednak uważać - bo Amazon, choć twierdzi, że przez ten cały czas możecie używać oświetlenia, może stwierdzić, czas ten jest wyliczony, jeśli czytacie pół godziny co drugi dzień. Na więcej szczegółów trzeba będzie poczekać do ogłoszenia oficjalnej specyfikacji technicznej nowego Kindla.


Cena? 119$ i 179$, w zależności od obecności lub braku modułu 3G. Niestety, ceny te obowiązują dla wersji z reklamami. Bez nich zapłacimy 20$ więcej - odpowiednio 139$ za wersję bez 3G i 199$ za wersję z 3G.

Tańszy Classic

Na podobnej zasadzie o 10$ została obniżona cena modelu Classic. Oznacza to prawdopodobnie, że Kindle staną się jeszcze popularniejsze w USA. Możliwe, że również na Allegro zobaczymy Kindle jeszcze taniej, bowiem wielu sprzedawców kupuje urządzenia w Ameryce, po czym importuje je na własną rękę do Polski. Nowy, odświeżony Classic ma ponoć o 15% szybszą zmianę stron i kroje pisma dostosowane do jeszcze wygodniejszego czytania, do tego nieco ciemniejszą obudowę.

Co ciekawe, wersja bez reklam kosztuje teraz 89$ (dotychczas - 109$) i jest już dostępna w wersji międzynarodowej, choć wysyłana będzie dopiero od 12. września.

Na Amazonie można również kupić odświeżone (refurbished) Kindle Touch 3G - za 129$. Niestety, tych urządzeń Amazon nie wysyła do naszego kraju - a szkoda, bo cena byłaby niezwykle kusząca. Normalne Touch 3G oraz Keyboard 3G kosztują 189$.

Kiedy Paperwhite?
Na razie wysyłka nowego urządzenia zapowiedziana jest od początku października. Jesteśmy ciekawi, czy data ta uwzględnia jedynie Amerykę, czy też Amazon zdecyduje się od razu sprzedawać swoje urządzenie na całym świecie? Należy pamiętać, że Barnes & Noble wchodzi na rynek angielski w połowie października, więc Amazon zapewne nie będzie chciał czekać zbyt długo.

Na zakończenie - reklama
Możliwe, że już ją widzieliście - reklama nowych urządzeń od Amazona:

I jak?
Jesteśmy ciekawi Waszych reakcji. Czy Kindle Paperwhite podbił Wasze serca? A może wolicie poczekać na Wexlera Flex One, bo wytrzymałość ekranu jest dla Was istotniejsza? Oświetlenie? Time to read? Zapraszamy do dyskusji na forum!

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.