eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

25maj/11Wyłączony

nook 3 – jednak nie tablet

nook 3 - jednak nie tablet, ale eCzytnik z Pearlem Przez chwilę obawialiśmy się, że Barnes & Noble jako swoje trzecie urządzenie pokaże nam raczej następcę nooka color, a nie pierwszego nooka z ekranem E-Ink. Na szczęście nowy nook (przez niektórych ochrzczony mianem nooka 3) będzie wyposażony w ekran E-Ink Pearl. Dodatkowo, oprócz WiFi, które stało się niemal standardem, dostaniemy również ekran dotykowy - podobnie jak w Kobo Touch Edition, a całością zarządzać będzie system Android w wersji 2.1.

Droższy niż Kobo
Nowy nook ma kosztować 139$ - wyrównuje więc cenę Kindle 3 z WiFi, ale jednocześnie jest o 10$ droższy od Kobo Touch Edition. Barnes & Noble nastawia się jednak przede wszystkim na rywalizację z dominującym na rynku Amazonem, co zresztą widać na stronie porównującej nowego nooka z Kindle 3.

Miejsca nie za wiele
Przyzwyczailiśmy się do czytania o sporej ilości miejsca, jakie oferują nam eCzytniki. Nowy nook ma 2 GB przestrzeni na dane - w teorii. W praktyce jedynie około 1 GB jest dostępne na nasze treści, z czego 750 MB jest rezerwowane na zakupy z księgarni B&N. Na szczęście mamy slot kart microSD, więc swoje eBooki będzie można trzymać na oddzielnej, zewnętrznej karcie.

Minimalizacja designu, maksymalizacja czasu pracy
Podobnie jak KKobo Touch Edition, nowy nook jest prosty w swoim wyglądzie, a także lżejszy i mniejszy od swojego poprzednika. Na szczęście projektanci z B&N zdecydowali, że na bokach urządzenia zostaną umieszczone fizyczne przyciski do zmiany strony - co z pewnością ucieszy wielu użytkowników. Minusem jest jednak odgórne ograniczenie trybu czytania jedynie do pionowego.

Ekran dotykowy będzie obsługiwany przy pomocy podobnej technologii co Kobo Touch Edition - Barnes & Noble pracowało w tym zakresie z dokładnie tą samą firmą - Neonode, a całym urządzeniem będzie zarządzał 800 MHz procesor TI OMAP 3.

Barnes & Noble chwali się również najdłuższym czasem pracy na jednym ładowaniu. To już nie miesiąc jak w przypadku Kindle, ale dwa, przy czym wyliczenia dokonano szacując dzienną długość czytania na 30 minut.

Efekt flash - rzadziej
Podobnie jak w nowym Kobo, efekt flash (czyli wyświetlanie przez ekran negatywu obrazku przez krótką chwilę podczas zmiany strony) występuje rzadziej. Najprawdopodobniej będzie się to dziać, podobnie jak w Booxach, kosztem występowania przez chwilę "duchów" na ekranie (czyli pozostałości po poprzednich stronach). Mamy nadzieję, że dzięki Pearlowi nie będzie to w najmniejszym stopniu przeszkadzało podczas lektury.

Stary nook taniej
Nowy nook ma kosztować 139$, a jego wysyłka rozpocznie się 10 czerwca. Tymczasem stary nook - teraz przechrzczony na nooka 1st edition - kosztuje 119$ w wersji WiFi oraz 169$ w wersji WiFi + 3G. Do tego w serwisie eBay można przez chwilę zamówić nooka 1st edition za 99$ - niestety, nie jest wysyłany do Polski. Barnes & Noble zaprzeczyło, iż ma zamiar wydać wersję z reklamami, więc nie będzie tańszej wersji jak w przypadku Kindla.

Kolej na Amazon?
Jesteśmy ciekawi, czy Amazon odpowie jakimś ruchem na nowe urządzenia swoich rywali. Jak na razie słyszeliśmy jedynie o zatrudnieniu pana Kirshbauma do zarządzania nowo powstającym wydawnictwem, co ponoć wzbudziło obawy wielkich wydawnictw. Czy jednak ujrzymy Kindla 4, DX 3 albo jakiś tablet? Na razie nic nie wiadomo. Nie słychać również nic o wprowadzeniu wsparcia dla formatu ePUB, choć i takie plotki krążyły w Sieci.

Nikt nie kocha 9.7"
Jesteśmy również ciekawi, czemu gracze na rynku amerykańskim niespecjalnie interesują się większymi, 9.7" eCzytnikami. Kindle DX 2 nie jest ulubionym dzieckiem Amazona, a o Pocketbooku 902/903 i Onyx Booxie M90/M91 jest głośno raczej w Europie i Azji. Czyżby Ameryka doszła do wniosku, że gazety lub czasopisma (a także wszelakiej maści podręczniki techniczne) można wygodnie czytać jedynie na tabletach?

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.