eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

30wrz/10Wyłączony

Kobo, co z eCzytnikiem za 99$?

Kobo na razie nie zdecydowało się na eCzytnik za 99$ Najpierw słyszeliśmy nieoficjalne plotki, potem dyrektor generalny Kobo mówił o tym, że eCzytniki jeszcze w tym roku stanieją do 99$ - a tymczasem nowy model Kobo, wyposażony w moduł WiFi, trafi do sklepów w cenie 139$. Co teraz?

Co z 99$?
Należy się zastanowić, czy warto za nowe Kobo w WiFi zapłacić 139$, skoro nie zdecydowano się na sprzedaż nowego modelu w cenie 99$. Oczywistymi rywalami są nook z WiFi od Barnes & Noble (149$) oraz Kindle z WiFi od Amazona (139$). nook ma swój mały ekran LCD - można dyskutować, czy jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, ale w pewnością pozwala na szybką nawigację w Internecie, a także oferuje nam kolorowy wyświetlacz. Kindle ma dwa atuty: fizyczną klawiaturę oraz nowy ekran Pearl od E-Inka. Jak na tym tle wypada Kobo z WiFi?

Odpowiedź jest prosta: blado. Nowy Kobo nie oferuje lepszej ceny (choć warto docenić, że potrafiono dostosować się do obowiązującego standardu, czego odmawia Sony), nie ma też żadnych ciekawych dodatków. Do tego, choć nowy ekran ma mieć już 16 odcieni szarości, w notce prasowej towarzyszącej premierze nie ma ani słowa o tym, by był to wyświetlacz z serii Pearl - a wydaje się, że tak istotna informacja nie zostałaby pominięta. W USA z pewnością lepiej wybrać któregoś z rywali (czy to nooka dla wszystkich bonusów oferowanych przez Barnes & Noble w ich salonach i wyświetlacza LCD, czy to Kindle dla Pearla i klawiatury). Poza Stanami Zjednoczonymi lepiej zdecydować się na Kindle.

I co teraz?
Kobo jak na razie nie dostarcza ceny 99$ - przynajmniej nie w przypadku nowego modelu. Jaka przyszłość czeka jednak model starszy, pozbawiony WiFi? Obecnie Borders sprzedaje go za 129$ - ale przecież nikt nie zrezygnuje z modułu WiFi tylko po to, by oszczędzić 10$.

Starszy eCzytnik miałby jednak szansę, gdyby zdecydowano się właśnie jego sprzedawać za 99$. W tym przypadku różnica cenowa między modelem bez i z WiFi byłaby dostateczna, by przekonać ludzi o sensie zakupu uboższego modelu, a jednocześnie mogłoby to być idealnym rozwiązaniem dla tych, którym połączenie z Internetem nie jest w urządzeniu przeznaczonym do czytania potrzebne. Czy zatem to właśnie ten model Kobo przeceni przed okresem bożonarodzeniowym?

Coraz taniej
Wojna cenowa między Barnes & Noble i Amazonem wymusiła na innych obniżkę cen swoich produktów. Ci, którzy tego nie zrobią, nie będą mieli przyszłości na tym rynku. Kobo, wraz z wprowadzeniem nowego modelu, tylko wyrównuje osiągnięcie swoich dwóch większych konkurentów. By stać się hitem, musi zaoferować coś więcej. Tym czymś może być cena - bo bez tego będzie Kobo naprawdę ciężko zdobyć poważny procent rynku.

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum.

Zakres tematyczny: eCzytniki, Kobo Komentarze wyłączone
Komentarze (0) Trackbacki (1)

Zostaw komentarz


Couldn't connect to server: Connection timed out (110)