eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

16gru/09Wyłączony

Hiszpania obniża VAT na eBooki

VAT na eBooki jest jedną z ważnych składowych ich ceny. Niestety, nie jest on taki sam jak VAT na książki papierowe. Dlatego też Hiszpania zdecydowała się na obniżenie podatku VAT na eKsiążki z 16% (tyle wynosi normalna stawka VAT w Hiszpanii) do 4%, czyli dokładnie tyle samo, ile wynosi VAT na pKsiążki (jest to jednocześnie najniższa stawka VAT w Hiszpanii). Jak donosi gazeta El Pais, obniżenie podatku jest zgodne z prawem Unii Europejskiej.

Pani Angeles Gonzalez-Sinde, hiszpańska minister kultury, ogłosiła jednocześnie powstanie projektu Enclave, prowadzonego przez Biblioteca Digital Hispánica. Obecnie Enclave zawiera tylko dzieła z domeny publicznej, wkrótce ma jednak rozpocząć się sprzedaż dzieł komercyjnych. 90 wydawców zgodziło się na współpracę i zapowiadane jest pojawienie się 1300 książek (obecnie jest 629). Na luty zapowiadane jest również rozpoczęcie sprzedaży plików muzycznych (tak muzyki, jak i audioksiążek). Jeśli odwiedzający bibliotekę zdecyduje się na zakup, zostanie przekierowany na stronę wydawnictwa.

"Od początku swojego istnienia, Biblioteca Digital Hispánica była ważnym miejscem wystawowym dla rynku hiszpańskich wydawców, z odwiedzinami rosnącymi w imponującym tempie: w styczniu 2009 wyniosły one 270 tysięcy, w listopadzie było to już 1,3 miliona" - donosi raport ministerstwa.

Aby skomentować artykuł, wejdź na forum.

Komentarze (0) Trackbacki (1)

Zostaw komentarz