eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

23lis/10Wyłączony

Francuski senat obniża VAT na eBooki

Podobnie jak w Hiszpanii, tak teraz francuski senat przegłosował poprawkę, która redukuje stawkę VAT na eBooki z poziomu 19.6% na 5.5%. Choć preferencyjna stawka miałaby obowiązywać jedynie w wybranych przypadkach, jest to z pewnością bardzo dobry ruch ze strony Francuzów.

Tylko kopie papieru
Mniejsza stawka miałaby dotyczyć jedynie tych eBooków, które stanowią odpowiedniki wydań papierowych, a więc nie są wzbogacone o żadne wstawki czy elementy multimedialne.

Co z prawem unijnym?
Sprawa obniżenia VATu na eBooki budzi kontrowersje. Minister ds. budżetu, François Baroin, sugerował senatowi odrzucenie poprawki ze względu na to, iż może ona naruszać prawo UE. Dodał jednocześnie, że rząd próbuje wypracować konsensus w sprawie VATu na forum Unii. Sprawa ma więc ponownie trafić do dyskusji w Zgromadzeniu Narodowym, które już raz, w zeszłym miesiącu, odrzuciło tę poprawkę.

Co z Polską?
Jesteśmy ciekawi, czy akcja Francji pociągnie za sobą jakąś reakcję ze strony Unii Europejskiej. Jeśli takowej nie będzie - warto będzie zastanowić się nad wprowadzeniem odpowiedniej ustawy i w naszym kraju. Dodatkowo warto byłoby wesprzeć wysiłki rządu francuskiego i zmienić samo prawo UE tak, by pozwalało na traktowanie eBooków na takich samych prawach jak książki drukowane.

Obniżenie stawki VAT na publikacje elektroniczne wytrąciłoby wydawcom kolejny argument z ręki - nie mogliby bronić się tym, iż muszą dyktować wyższe ceny, bo VAT jest wysoki. Tym bardziej kibicujemy więc ewentualnym zmianom również i w prawie polskim.

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.