eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

Co warto zobaczyć na 15. Targach Książki w Krakowie?

Targi w Krakowie - logo

Jeśli macie iPada - to w AppStore jest dostępny darmowy Przewodnik po Targach Książki w Krakowie. Znajdziecie tam interaktywny plan hali, listę planowanych wydarzeń, a także autorów, których będziecie mogli spotkać. Jeśli jednak nie macie iPada lub też interesują Was tylko atrakcje związane z eBookami - polecamy nasz subiektywny wybór tego, co warto zwiedzić, kiedy i dlaczego.

Czwartek
Pierwszy dzień Targów zdecydowaliśmy się przeznaczyć głównie na ciekawe seminaria. Zaczynamy już o godzinie 10, zatem wraz z rozpoczęciem samych Targów. Wtedy to w sali seminaryjnej nr 1 vm.pl będzie prowadził prezentację zatytułowaną Wersja elektroniczna podręcznika - nowe wymagania, nowe możliwości. Jesteśmy ciekawi, jak inni postrzegają wyzwania stojące przez ePodręcznikami, zatem z chęcią o nich posłuchamy, nawet jeśli jedyną odpowiedzią na współczesne problemy będzie dodanie do tekstu filmików i wykorzystanie tabletów.

Ledwie skończy się wykład o podręcznikach, lecimy dalej. W sali seminaryjnej 3 od godziny 11 eLib.pl będzie prowadził dwie prelekcje: Poprawna konwersja publikacji do formatu ePUB. Jak powinna wyglądać książka elektroniczna i jak ją przygotować? oraz Watermarkowanie publikacji elektronicznych w formacie ePUB i PDF. Dlaczego nie tylko DRM?. Mamy nadzieję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tworzeniu ePUBów, chcemy również zobaczyć reakcję obecnych na drugim wykładzie na słowa "watermark" i "DRM".

O 12 przenosimy się na nieco branżową prezentację w sali seminaryjnej 4. Inpingo będzie mówić o szansach związanych z eBookami podczas wykładu zatytułowanego Jak wydawcy mogą wybić się na niezależność. Nowe rozwiązania dla książki cyfrowej.

Następnie mamy godzinę przerwy w planie, którą wykorzystamy na odwiedzenie stoiska Gandalfa (F21) oraz LubimyCzytac.pl (P7) - na obu będą do wygrania eCzytniki Onyxa, więc lepiej tego nie przegapić ;-)

O 14 wracamy do sali seminaryjnej 4, by posłuchać Woblinka: Woblink prezentuje nowe doświadczenie czytania: interaktywne i multimedialne e-książki językowe, edukacyjne i historyczne. Mamy tylko nadzieję, że całość nie będzie poświęcona jedynie aplikacji na iPada i temu, jak to wszystko pięknie miga i gra.

Od 15 czas wolny - można zatem polować na ulubionych autorów, tanie książki papierowe czy cukierki, które pewnie będą na większości stoisk.

Piątek
Po męczącym czwartku w piątek zaczynamy godzinę później. O 11 w sali seminaryjnej 3 plagiat.pl zaprezentuje Bookwatch - system wykrywania pirackich plików. Nie przepadamy za somalijskimi atakami na zwykłych marynarzy, z chęcią więc dowiemy się, jak system o nazwie Bookwatch pomaga ich tropić. Może nawet uda nam się coś zatopić w czasie tej prezentacji? Liczymy również, że ktoś z obecnych na spotkaniu zapyta, czemu uparcie powtarza się słowo "pirackie pliki", a nie mówi się po prostu o "naruszaniu majątkowych praw autorskich". My, niestety, nie będziemy mogli zrobić tego osobiście - w tym samym czasie czeka nas rozmowa o nowych mediach w Radiu Kraków (którą polecamy słuchać w przerwach w oddawaniu salw do wrogich statków).

Następnie wybieramy się w odwiedziny do naszych ukochanych dystrybutorów eCzytników. Pod numerem F26 odnajdujemy bezKartek.pl, które sprowadza nam m.in. Kindle z SO ze Stanów i sprzedaje je niemal w cenie zwykłego Kindle (bez reklam) zamówionego bezpośrednio do Polski z Amazonu (a czasem nawet drożej). Z drugiej strony - oferują dwuletnią gwarancję. Naprzeciwko, w F22, mamy Arta Tech, do którego idziemy ponarzekać na przycisk IR w Booxie M90. Przenosimy się na stanowisko obok - F23 - gdzie odnajdujemy e-czytnik.pl. Odważni pytają o to, czemu ceny tutaj są wyższe o 100-200 zł niż oferty w innych miejscach. Skończywszy znęcać się nad cenami, idziemy do dużego stanowiska: F17. To oczywiście legowisko Empiku (wraz z Virtualo). A skoro Empik - to i nowa wersja Oyo. Warto zabrać ze sobą własny eCzytnik, by porównać kontrast w nowym SiPixie, który w teorii powinien dorównywać E-Ink Pearlowi (tak samo pierwsza wersja Oyo była dobrym czytnikiem ;-)).

Między 13 a 14 warto podejść na stanowisko wydawnictwa Akapit Press - B64. Warto wybrać się tam ze swoim eCzytnikiem z "31.10 Halloween po polsku" (darmowy zbiorek, dostępny w ePUB i MOBI bez zabezpieczeń), bowiem autografy będzie rozdawał jeden z autorów, których opowiadania znalazły się we wzmiankowanym zbiorku - Romuald Pawlak. Romek nie jest jeszcze ostatecznie przekonany do formy elektronicznej - jest to zatem idealna okazja, by przekonać go, że jednak istniejemy i czekamy na rozbudowaną ofertę eBookową.

Rozprawiwszy się z dystrybutorami i Romkiem Pawlakiem, wracamy do wykładów. O 15 w sali seminaryjnej 2 odbędzie się prezentacja Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie - Nowe formy książki (m.in. przedsięwzięcia w zakresie digitalizacji WBP w Krakowie). Jesteśmy ciekawi, jak właściwie dokumenty skanują profesjonaliści, a także co jest planowane na przyszłość.

Następnie przenosimy się na dwugodzinną prezentację Fundacji Nowoczesna Polska - Książki w smartfonie, biblioteka w internecie, remiks literacki - książka i edukacja w świecie Nowych Mediów. Po seminarium warto podejść do Jarka Lipszyca i podziękować jemu oraz całemu zespołowi WolneLektury.pl za wspaniały serwis, który dzisiaj oferuje książki tak w ePUB, jak i MOBI.

Sobota
Sobotę rozpoczynamy od odnalezienia tych, którzy myśleli, że nieobecność w Salonie Nowych Mediów im pomoże. Niestety. W B57 odnajdujemy eClicto, gdzie mamy nadzieję zobaczyć ten sam prototyp nowego 9.7" eCzytnika, który widzieliśmy pierwszy raz już ponad półtorej roku temu. Nie możemy się również doczekać, aż znowu usłyszymy tłumaczenie, że to tylko tymczasowa obudowa, a finalna wersja będzie wyglądała inaczej. Z kolei pod numerem A47 odnajdujemy Woblinka - tu można pytać, dlaczego "czytanie zdarza się wszędzie" i czemu "wszędzie" oznacza "wszędzie, ale nie na Kindlu i eCzytnikach bez wsparcia dla ADEPTa". Alternatywnie z pewnością będzie można pobrudzić ekrany iPadów, które już w zeszłym roku zostały przez Woblink wybrane jako najlepsze urządzenia do czytania eBooków.

Ponieważ padła propozycja spotkania, to właśnie na nie przeznaczamy sobotę. Na razie obowiązującą godziną jest 12. Miejsce? eBook Cafe (które prawdopodobnie będzie na stanowisku bezKartek.pl (F26) albo tuż obok). Liczymy, że będziemy się mogli lepiej poznać, a także powymieniać doświadczeniami na temat naszych urządzeń i samych eBooków.

Od 15 w sali seminaryjnej 2 odbędzie się przedstawienie wyników konkursu Papierowy Ekran 2011, w którym udział brał i nasz serwis. Prezentowane będą strony, które brały udział w konkursie, wręczane będą również nagrody dla wyróżnionych.

Kończąc sobotę warto odwiedzić stanowisko F5a, by uświadomić sobie, że audiobooki to wybawienie nie tylko dla zabieganych pań domu czy kierowców na długich trasach, ale również ludzi mających trudności w czytaniu. Odwiedziny szczególnie polecamy tym, którzy mają audioksiążki za coś gorszego.

Niedziela
Na niedzielę nie zaplanowaliśmy żadnych ciekawych seminariów. Jest to zatem idealny czas, by leniwie powłóczyć się po terenie całych Targów, odwiedzając wydawców, dopytując, kiedy wprowadzą do swojej oferty eKsiążki. Można odwiedzić Nexto na stanowisku F2, pogadać z Virtualo na F17. Jeśli potrzebujecie pomocy z eCzytnikami (na przykład w podjęciu decyzji, który wybrać) - zapraszamy do zgłaszania się na forum, a w niedzielę z pewnością znajdziemy czas, by się z Wami indywidualnie spotkać oraz porozmawiać i doradzić.

Nie tylko Targi
Warto również wspomnieć, że przy okazji startu Targów wystartuje również nowa księgarnia Helionu - eBookPoint. Helion zapowiada rewolucję - a Wy już za 12 godzin będziecie się mogli sami przekonać, czy są to słowa przesadzone, czy też nie.

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum dyskusyjnym i... Do miłego zobaczenia na 15. Targach Książki w Krakowie! Zapraszamy również do dzielenia się na forum wszelkimi materiałami z Targów - zdjęciami, filmami, wrażeniami!

Komentarze (0) Trackbacki (1)

Zostaw komentarz


301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.