eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

28sty/11Wyłączony

Amazon podsumowuje czwarty kwartał i cały ubiegły rok

Amazon podsumowuje czwarty kwartał i cały ubiegły rok Przedwczoraj prezentowaliśmy podsumowanie roku dokonane przez Virtualo. Tym razem przyszedł czas na amerykańskiego giganta, czyli Amazon. Kindle, jak można było się spodziewać, sprzedają się bardzo dobrze. Rosną też przychody firmy, ale tutaj nie jest już tak różowo.

Przychody, wydatki - wzrost
Zeszły rok to dla Amazonu wzrosty - przychodu, zysku operacyjnego, netto, ale także - wydatków. Niższa dynamika wzrostu zysku netto oznacza, że koszty funkcjonowania amerykańskiej firmy rosną szybciej niż jej przychody. Może to wskazywać, że w sytuacja, choć z pozoru dobra, nie jest taką. Należy jednak pamiętać, że Amazon ostatnio sporo inwestuje w promocję (np. oferta darmowej wysyłki z oddziału w Wielkiej Brytanii), a także otwiera nowe centra i magazyny - co generuje początkowo spore koszty. Jest prawdopodobnym, że sytuacja po obecnym roku będzie wyglądać dla Amazonu lepiej.

Miliony Kindli
Amazon jest znany ze swojej praktyki niepublikowania czystych liczb. Nie inaczej jest tym razem - firma informuje w swoim raporcie jedynie o tym, że Kindle najnowszej generacji, wyposażone w ekrany E-Ink z serii Pearl, sprzedały się w "milionach sztuk". Dodatkowo Amerykanie poinformowali, że wynik ten przyćmił sprzedaż książki J. K. Rowling "Harry Potter i Insygnia Śmierci", stając się najlepiej sprzedającym produktem w historii Amazonu.

Kindle Store się powiększa
Podczas gdy Virtualo cieszy się 7 tysiącami pozycji, amerykański Kindle Store ma ich już ponad 810 tysięcy. Co więcej, aż 107 ze 112 pozycji z listy New York Times Bestsellers jest dostępnych w formacie cyfrowym. Cenowo również jest nieźle - ponad 670 tysięcy pozycji jest dostępnych za 9.99$ lub mniej (w tym 74 bestsellery z listy NYT).

Więcej eBooków niż paperbacków
Pół roku temu było głośno o tym, że eBooki w Kindle Store sprzedają się lepiej niż wydania w twardej oprawie. Tym razem Amazon oznajmił, że sprzedaż książek na Kindle przerosła paperbacki (czyli wydania w miękkiej oprawie) - na każde 100 sprzedanych paperbacków w 2010 przypadało aż 115 sprzedanych eBooków. W tym samym okresie, jak czytamy w podsumowaniu, firma sprzedała trzy razy więcej eBooków niż hardcoverów. Jesteśmy ciekawi, kiedy sprzedaż eBooków w Amazonie wyprzedzi łączną sprzedaż książek drukowanych. Jest prawdopodobnym, że będziemy świadkami takiego wydarzenia jeszcze w tym roku.

Zainteresowani mogą zapoznać się z pełnym raportem, my natomiast zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum dyskusyjnym.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.