eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

23gru/11Wyłączony

Virtualo z komercyjną beletrystyką w MOBI

Virtualo

Kiedy niedawno pisaliśmy o tym, że Virtualo wprowadziło format MOBI, wiele osób było nastawionych sceptycznie. Uważali oni, że oferta w formacie dedykowanym na czytniki Kindle skończy się jedynie na darmowej klasyce. Na szczęście okazuje się, że ich obawy były niepotrzebne - Virtualo właśnie dodało komercyjną beletrystykę w MOBI, zabezpieczoną watermarkiem. Brak DRM, paradoksalnie, zawdzięczamy zamkniętemu ekosystemowi Amazona.

MOBI lepszym wyborem dla większości?
Z wprowadzenia MOBI zadowoleni będą przede wszystkim posiadacze Kindle. Przeciwnikom tego urządzenia odpada właśnie jeden z dość istotnych argumentów - że na urządzenie nie da się nic do czytania w Polsce kupić. Faktem jest, że na razie oferta Virtualo jest skromna - poza RW2010 w księgarni pojawiło się około 60 płatnych pozycji - ale z pewnością oferta będzie rosnąć.

Tymczasem MOBI może być lepszym wyborem także dla tych, których urządzenia wspierają format ePUB. Konwersja pliku, który jest zabezpieczony jedynie znakiem wodnym, nie nastręcza najmniejszego problemu. Dodatkowo - nie musimy się martwić limitami urządzeń (jak to jest w przypadku ADEPTa) czy też możemy swobodnie drukować książkę - czego z ePUBem, bez ściągnięcia nałożonego na niego DRM od Adobe, nie moglibyśmy zrobić.

Należy jednak pamiętać, że MOBI jest formatem starszym od ePUBa, przez co nie wspiera wielu jego możliwości. Na szczęście problem ten w większości nie będzie dotyczył książek skierowanych do polskiego czytelnika.

Dodatkowo, w chwili obecnej Virtualo organizuje promocje na format MOBI, dlatego jeśli w księgarni znajdziemy eBooka, który nas interesuje, i będzie on dostępny również w formacie dla Kindle - to bardzo możliwe, że ten wybór będzie najkorzystniejszy również dla naszego portfela.

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum dyskusyjnym.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.