eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

26sty/11Wyłączony

Virtualo podsumowuje rok 2010

Virtualo podsumowuje rok 2010 Początek roku jest zawsze dobrą okazją do podsumowania tego, co udało nam się osiągnąć, a co jeszcze wymaga poprawy. Tym razem publikujemy informację prasową nadesłaną przez Virtualo, która podsumowuje ich dokonania w roku 2010. Jeśli chcecie się dowiedzieć, o ile zwiększyła się liczba tytułów w ofercie, a także jaki wpływ na wielkość obrotów miało uruchomienie sprzedaży eBooków na stronie Empiku - zapraszamy do lektury.

Nadesłana informacja

Rynek e-booków według Virtualo - podsumowanie roku 2010 i plany na 2011

Rok 2010 był dla Virtualo zdecydowanie przełomowy. Branżą e-booków zainteresował się Empik, który zaproponował Virtualo współpracę. Od początku października Virtualo jest wyłącznym dostawcą e-contentu na Empik.com. Z Virtualo od listopada współpracują również e-księgarnie Gandalf oraz Amazonka.

Kiedy zakładaliśmy firmę w 2008 roku e-booki były na polskim rynku kompletnie nie znane, z czasem stopniowo uznanie zdobywały audiobooki. Dla e-booków przełomowy okazał się dopiero 2010 rok – mówi Robert Rybski, Prezes Virtualo. Już w tym momencie możemy jednak przewidywać, że to właśnie 2011 rok przyniesie ogromne zmiany na polskim rynku e-booków. Do momentu wejścia do sieci dystrybucji Virtualo Empiku polski rynek e-książek był niszą. Empik sprzedaje e-booki poprzez empik.com zaledwie od 3 miesięcy, a już w tym momencie możemy powiedzieć, że w stosunku do grudnia 2009 odnotowaliśmy prawie 7-krotny wzrost obrotów.

Również samo oblicze firmy uległo zmianie. „Początkowo w Virtualo pracowało kilka osób, pod koniec 2010 roku prawie dwadzieścia” – zdradza Robert Rybski. W 2011 roku będziemy koncentrować się na pozyskiwaniu kolejnych Partnerów oraz powiększaniu oferty. Jednocześnie przygotowujemy rozwiązania technologiczne umożliwiające sprzedaż e-booków - między innymi specjalną platformę dla naszych Partnerów, plugin do ekspresowej sprzedaży e-książek oraz aplikacje na urządzenia przenośne, które zostaną udostępnione w pierwszym kwartale 2011 roku.

Oferta czyli e-content

Na początku 2010 roku w ofercie znaleźć można było 1200 tytułów. Obecnie oferta wynosi ponad 7 000 pozycji, w tym 3 750 tytułów w formacie ePUB na e-czytniki, ponad 2 700 w formacie PDF na komputery osobiste i laptopy oraz ponad 600 audiobooków. Z Virtualo współpracuje już 70 polskich wydawnictw. W 2010 roku Czytelnicy mogli pierwszy raz zakupić nowości wydawnicze w formie e-booka od wydawnictw Świat Książki, W.A.B. oraz Czarna Owca.

W czerwcu 2010 Virtualo jako pierwsza firma w Polsce wprowadziła do swojej oferty e-booki w formacie ePUB na e-czytniki oraz tablety. Praca nad formatem ePUB nie jest jeszcze jednak zakończona i wkrótce Wydawcy uzyskają możliwość dowolnego kształtowania wyglądu swoich e-publikacji. Plany na rok 2011 są bardzo ambitne. W pierwszym kwartale chcemy przekroczyć liczbę 10 000 e-książek. Planujemy również sfinalizowanie umów z kilkoma dużymi wydawnictwami oraz wieloma mniejszymi agencjami wydawniczymi – deklarują Robert Rybski. Pod koniec 2010 roku Virtualo uruchomiło również usługę self-publishingu, który cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem Autorów.

Bestsellery 2010 sieci dystrybucji Virtualo

Z pewnością pozytywnym zaskoczeniem 2010 roku jest fakt, że format ePUB, mimo iż jest na rynku zaledwie od 3 miesięcy, zdobywa rosnącą popularność i stanowił już 23% sprzedanych tytułów w całym ubiegłym roku. E-booki w formacie PDF stanowiły 63% sprzedanych e-książek, wśród których dominowały publikacje specjalistyczne niedostępne jeszcze w formacie ePUB. W 2010 roku 14% sprzedanych produktów stanowiły audiobooki w formacie mp3.

Prawie 30% e-booków kupowanych przez Klientów sieci dystrybucji Virtualo należy do kategorii publikacji specjalistycznych z zakresu prawa, ekonomii i gospodarki. 25% zakupionych e-booków to książki z kategorii literatura piękna, literatura faktu, powieść, opowiadanie i klasyka. 9% stanowią materiały do nauki języków obcych, 8% sprzedanych pozycji to poradniki oraz książki sensacyjne i kryminalne. 7% sprzedanych e-booków to podręczniki akademickie, lektury szkolne i pomoce naukowe, a 4% fantastyka i fantasy. Pozostałe 17% stanowią e-booki z innych dziedzin.

W 2011 roku będziemy obserwować dalszy trend wzrostu sprzedaży tytułów z kategorii literatura piękna i beletrystyka - głównie dzięki dynamicznie powiększającej się ofercie z najbardziej znanych polskich wydawnictw. Ważnym czynnikiem warunkującym dalszy rozwój rynku e-booków będzie liczba interesujących dla Czytelników nowości wydawniczych w formie e-booków oraz dalsza tendencja spadkowa cen e-czytników w Polsce.

Bestsellery patformy dystrybucji cyfrowej Virtualo - 01.01.2010 - 31.12.2010
(m.in.: Empik.com, Gandalf.com.pl, Amazonka.pl, eBook.pl, Virtualo.pl, NaKanapie.pl)

  1. „Angielskie formuły konwersacyjne”, Złote Myśli – nauka języków obcych, format PDF
  2. „Między tęsknotą lata a chłodem zimy”, Czarna Owca – kryminał, format ePUB
  3. „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, Czarna Owca – kryminał, format ePUB
  4. „Good night, Dżerzi”, Świat Książki – powieść, format ePUB
  5. „Kodeks cywilny. Komentarz do artykułów 450-1088. Tom II”, CH Beck – prawo, format PDF
  6. „Zarządzanie projektem”, BC Edukacja – poradniki, format PDF
  7. „Dziewczyna, która igrała z ogniem”, Czarna Owca – kryminał, format ePUB
  8. „Krzyżacy”, Aleksandria – lektury szkolne, format MP3
  9. „Kapuściński non-fiction”, Świat Książki – powieść, format ePUB
  10. „Apelacja karna” , CH Beck – prawo, format PDF

Parę uwag krytycznych
Oczywiście wszyscy cieszymy się, gdy możemy czytać pozytywne informacje o dokonaniach polskich firm. Nie sposób jednak nie zauważyć, iż informacja o ilości eBooków jest nieco... wyolbrzymiona. Po pierwsze - zalicza się tutaj pozycje z serii "Klasyka" (ponad 2500), które nie zostały profesjonalnie przygotowane i zawierają błędy. Po drugie - Virtualo traktuje tę samą pozycję dostępną w formacie PDF i ePUB osobno - więc niektóre książki są liczone podwójnie. Uwzględniając te warunki, płatnych komercyjnych treści w katalogu znajduje się około 2800-3000 (to wartość przybliżona!). Do tego dochodzi 619 audiobooków, a także 9 wydań eCzasopism (Magazyn Literacki KSIĄŻKI oraz Biblioteka Analiz) - aczkolwiek są to wydania starsze niż świat (najnowsze wydanie pochodzi z 26.01.2010; ML KSIĄŻKI można kupić za połowę ceny wydania papierowego - ale to numery z roku 2008).

Mamy nadzieję, że w obecnym roku odsetek "powtórzonych" pozycji ulegnie zmniejszeniu, a klienci będą mogli się cieszyć coraz większą ilością książek oraz nowych czasopism w formacie ePUB. Rosnąca oferta eKsiążek z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój naszego rynku - a na tym przecież nam wszystkim najbardziej zależy.

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum dyskusyjnym.

Komentarze (0) Trackbacki (1)

Zostaw komentarz