eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

Tydzień eKsiążki – proponujemy, jak świętować

Tydzień eKsiążki - 6 do 12 marca 2011 Właśnie rozpoczął się światowy Tydzień eKsiążki 2011, który potrwa aż do 12 marca. Prezentowaliśmy Wam już kilka propozycji, co można w tym czasie zrobić - czas więc je zebrać, wraz z propozycjami innych partnerów akcji, i opisać w jednym miejscu. Mamy nadzieję, że dzięki temu ciekawie spędzicie nadchodzący tydzień, a także zachęcicie nowe osoby do spróbowania, jak smakują eBooki i z czym się je je.

Zrób zdjęcie eCzytelnikowi
Wielokrotnie podczas Dnia Książki organizowane były akcje, w których należało zrobić zdjęcie osobie czytającej książkę. Tym razem chcemy Wam zaproponować coś podobnego - zróbcie zdjęcia eCzytelnikom - i to niezależnie od tego, czy czytają z ekranu monitora, komórki, tabletu czy eCzytnika. Następnie opublikujcie je w serwisie Flickr, używając taga eBookWeek. Niech świat zobaczy, że w Polsce też się e-Czyta!

Aby Was nieco ośmielić, prezentujemy dwa zdjęcia: Moriego, czytającego na iPadzie i Olę, której oddał swoje eClicto.

Bądź dobrym piratem!
Wiemy, że część z Was ma w domach spore księgozbiory - zachęcamy więc do ich przejrzenia, wybrania pozycji, z którymi nie jesteście naprawdę poważnie związani emocjonalnie (i których nie czytacie przynajmniej raz do roku), a następnie przekazanie ich bibliotekom. To właśnie tym instytucjom wielu z nas zawdzięcza możliwość dostępu do polskiej i ogólnoświatowej literatury.

Apelujemy więc - nie chomikujcie wiedzy, dzielcie się nią! Zostańcie dobrymi piratami i udostępnijcie za darmo swoje papierowe książki innym! Niech piracą i czytają bezpłatnie!

Zabierz czytnik do pracy/szkoły
Niezależnie od tego, czy jeszcze się uczysz, czy już pracujesz - zabierz swój czytnik ze sobą. To wspaniała okazja, by pokazać go innym ludziom, którzy często nie wyobrażają sobie nawet, jak miły dla oka jest ePapier. Dzięki osobistej prezentacji jest szansa, że uda nam się przekonać kolejną osobę do pokochania cyfrowego czytania.

Wspieraj domenę publiczną
Przy okazji Tygodnia eKsiążki warto pamiętać o domenie publicznej - tak istotnej zwłaszcza w przypadku eBooków, które dzięki niej mogą być publikowane całkowicie za darmo. Polskie książki znajdziecie w takich miejscach jak Wolne Lektury, Project Gutenberg, PBI czy FBC.

Dowiedz się więcej
Tydzień eKsiążki to również świetna okazja, by dowiedzieć się więcej o samych eBookach. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną Read an E-Book Week, a także poczytania o historii książek elektronicznych na Wikipedii. Warto odwiedzić różne polskie serwisy traktujące o eCzytelnictwie, takie jak: Password Incorrect, Litera Lubi Cyfrę, Superczytelnia, Votum Separatum czy Świat Czytników

Podziel się ze światem
Nie bądźcie obojętni - podzielcie się informacjami o Tygodniu eKsiążki z całym światem. Wykorzystajcie serwisy społecznościowe, blogi i mikroblogi, których używacie codziennie, i podrzućcie swoim znajomym linka do strony z informacjami o całej akcji. Pamiętajcie, że oficjalnym tagiem jest eBookWeek - dzięki temu innym łatwiej będzie odnaleźć Wasze wpisy.

Zobacz infografikę
Piotr Kowalczyk z Password Incorrect przygotował dwie unikalne infografiki, obrazujące 40 lat eKsiążki. Zapraszamy do obejrzenia wersji angielskiej i polskiej.

Znajdź darmowego eBooka dla siebie
Zachęcamy do odwiedzenia facebookowej strony Tygodnia eKsiążki - Krzysztof Lityński z serwisu Bibliosfera publikuje tam codziennie kolejną stronę, z której możemy za darmo ściągnąć sobie książkę elektroniczną. Mamy nadzieję, że znajdziecie coś specjalnie dla siebie, specjalnie na nadchodzące wydarzenie.

Kup eKsiążkę
W okresie Tygodnia eKsiążki wiele księgarń internetowych oferuje obniżki na swoje eBooki. Możecie skorzystać z okazji i znacznie taniej nabyć książki, na które polowaliście od jakiegoś czasu. Albo po prostu kupić coś, co Wam się spodoba!

Obniżki czekają na Was w BezKartek, eLib, MediaTown czy Legimi. Virtualo proponuje liczne konkursy, w których będziecie mogli wygrać eKsiążki, a także bony na nie. Libranova obniża ceny swoich eCzytników - to też dobra okazja, by sprawić sobie jakiś, jeśli jeszcze żadnego nie posiadacie.

Pomóż ufundować książki
Jeśli kojarzycie polskiego Pajacyka - to w USA funkcjonuje strona, która na podobnych zasadach zbiera pieniądze na zakup książek dla dzieci. Wejdźcie na The Literacy Site i kliknijcie (raz dziennie), by pomóc zebrać fundusze - to nic nie kosztuje!

Na koniec... Poczytaj!
Całą ideą akcji jest zachęcenie do czytania eBooków. Wiemy, że wielu z Was robi to od dawna - warto jednak w czasie Tygodnia eKsiążki wygospodarować trochę miejsca w codziennym planie, które poświęcimy jedynie na lekturę książek elektronicznych. Zatem - życzymy miłego czytania!

Zapraszamy również do komentowania tego artykułu na forum i dzielenia się swoimi dokonaniami i doświadczeniami z Tygodnia eKsiążki!

Zakres tematyczny: eBookWeek Komentarze wyłączone
Komentarze (0) Trackbacki (2)

Zostaw komentarz