eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

Pearl – nowa seria wyświetlaczy od E Ink

Nowy Amazon Kindle DX, który chwali się o 50% lepszym kontrastem, ma używać właśnie najnowszej serii wyświetlaczy przygotowanych przez E Ink Holdings. Pearl, bo tak właśnie nazywa się najnowsze dziecko E Ink, jest następcą znanego nam wszystkim dobrze z naszych eCzytników Vizplexa. E Ink Holdings chwali się, że Pearl jest obecnie najbielszym wyświetlaczem dostępnym na rynku i coraz bardziej podobnym do drukowanego papieru.

Jeśli to dalej nic Wam nie mówi, E Ink oferuje prostą analogię: jeśli ekran poprzedniej generacji, Vizplex, oferował podobny kontrast do gazet, to Pearl odpowiada temu, co mamy w książkach w miękkiej oprawie. Do tego dochodzi lepsza czytelność detali i poprawione wyświetlanie krawędzi fontów i obrazków.

W chwili obecnej E Ink Holdings oferuje pięć rozmiarów wielkości paneli Pearl: 5", 6", 7", 8" i 9.7" (taki właśnie został zastosowany w grafitowym Kindle DX), każdy z 16 odcieniami szarości i rozdzielczością od 800x600 do 1200x825 (oraz 200 do 150 DPI).

Jak myślicie - czy zmiany powinny iść właśnie w kierunku poprawy ogólnego kontrastu, czy też E Ink Holdings powinien włożyć więcej siły w poprawę szybkości odświeżania ekranu lub wprowadzenie do ogólnego użytku kolorowych wyświetlaczy (choć oczywiście zapewne najlepiej by było, gdyby pojawiły się wszystkie te trzy rzeczy jednocześnie)? Zapraszamy do dyskusji na forum.