eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

Mirasol szokuje prototypem nowego czytnika

O tym, że Mirasol pokaże prototyp swojego czytnika na CES wiadomo było przynajmniej od miesiąca. Czego nie wiedzieliśmy, to fakt, że po obejrzeniu tegoż prototypu w działaniu będziemy musieli zbierać swoje szczęki z podłogi. To jest naprawdę coś niesamowitego. Jeśli wszystkie spekulacje się potwierdzą, to będziemy mieć prawdziwą rewolucję w świecie wyświetlaczy, a jedynym minusem Mirasolu, o którym póki co wiadomo, jest jednocześnie to, dzięki czemu jest taki energooszczędny.

Cóż, jak to się mówi - coś za coś. Skoro chcemy mieć baterię działającą przez kilka tygodni, to musimy zrezygnować z technologii podświetlania ekranu i generować światło w jakiś inny sposób. Mirasol postanowił wykorzystać to, które nas zewsząd otacza (ekran składa się z malutkich luster, które odbijają światło - więcej wyjaśni Wam film na końcu artykułu). Wada takiego rozwiązania jest oczywista - jest bardzo prawdopodobne, że pisząc te wszystkie chamskie smsy pod kołdrą w swoim ciemnym pokoju, nie będziesz nic widział. Z drugiej strony... wyobraź sobie swój telefon, tablet, laptop czy cokolwiek innego jadącego na jednym ładowaniu przez kilka tygodni - ponoć technologia ta zapewnia większą wydajność niż e-ink, a to już chyba mówi samo za siebie. Jeśli nawet to Cię nie przekonuje, to pomyśl o tym, że im bardziej oświetlisz ekran swojego urządzenia, tym lepiej będziesz wszystko na nim widział. O ilu dzisiejszych wyświetlaczach można tak powiedzieć?

engadget.com spekuluje, że być może Mirasol znajdzie się już w nowym modelu Kindle'a - zarówno technologia, jak i sam eCzytnik, zapowiedziane są na jesień 2010, jednakże wydaje się to nam dość nieprawdopodobne. Szczerze mówiąc to wątpimy, by Amazon zainwestował w Mirasol - w końcu e-ink świetnie im się sprzedaje, a dla masowego odbiorcy wystarczy póki co zwykły czarno-biały ekran.

Krótki filmik z działającym urządzeniem na yt, gdzie Jim z Mirasol mówi o "baterii trzymającej kilka tygodni bez ładowania". Brzmi i wygląda niewiarygodnie, trzeba przyznać:


Filmik wyjaśniający działanie technologii (język angielski):

Skomentuj artykuł na naszym forum.

Zakres tematyczny: Mirasol Komentarze wyłączone
Komentarze (0) Trackbacki (2)

Zostaw komentarz