eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

19sty/11Wyłączony

IDC publikuje raport o eCzytnikach i tabletach

IDC publikuje raport o eCzytnikach i tabletach International Data Corporation (IDC) opublikowała właśnie raport za trzeci kwartał 2010 roku, dotyczący sprzedaży eCzytników oraz tabletów na świecie. Jak łatwo można było się domyślić, w swoich kategoriach prowadzą Amazon oraz Apple.

Tablety - iPad i długo, długo nic
Według szacunków IDC, światowy rynek tabletów wzrósł w 3Q2010 o 45.1%, praktycznie wyłącznie dzięki produktowi firmy Apple. W tym okresie sprzedało się 4.8 mln urządzeń (3.3 mln w 2Q2010), a prawie 90% z nich było iPadami (ale należy pamiętać, że Samsung ze swoim urządzeniem wszedł do gry nieco później).

Eksperci z IDC przewidują również, że sprzedaż tabletów w 2010 roku zamknie się na poziomie prawie 17 mln urządzeń. Według prognoz, sprzedaż w 2011 osiągnie poziom 44.6 mln (z czego sprzedaż w USA ma stanowić około 40% całości). W 2012 liczba ta wzrośnie o ponad połowę, zamykając się na poziomie 70.8 mln. Tak wyraźny wzrost ma być napędzany przez producentów, którzy będą wypuszczać na rynek kolejne urządzenia oparte o Androida i inne systemy operacyjne, a także rywalizację w kategoriach ceny i funkcjonalności. Analitycy uważają, że istnieje wielkie zapotrzebowanie na tego typu urządzenia tak w segmencie konsumentów indywidualnych, jak i w środowiskach biznesowych.

eCzytniki - Amazon liderem
W trzecim kwartale 2010 roku IDC odnotował 2.7 mln sprzedanych eCzytników (40% wzrost w porównaniu do poprzedniego okresu), a Ameryka była odbiorcą prawie 75% z tych zamówień. Liderem był Amazon, który miał w tym okresie sprzedać 1.14 mln urządzeń.

Na drugim miejscu, nieco kontrowersyjnym, uplasował się Pandigital, skupiający się na rynkach Ameryki Północnej, z wynikiem 0.44 mln. Problem w tym, że firma ta opiera się głownie na sprzedaży swojego tabletu z LCD, a eCzytnik z SiPixem pojawił się dopiero w ostatnim kwartale ubiegłego roku - czy więc fair jest umieszczanie tego producenta w kategorii eCzytników?

Trzecie miejsce należy do Barnes & Noble - w trzecim kwartale sprzedali około 0.42 mln nooków. Prawdopodobnie firma odnotuje całkiem niezłe wyniki również za czwarty kwartał 2010, zwłaszcza, że w tym okresie premierę miał nook color (choć nie wiadomo, czy nie należy go, podobnie jak Pandigital Novele, zaliczać do tabletów).

Czwarte i piąte miejsce zajęły odpowiednio Sony i Hanvon z podobnymi wynikami w okolicy 0.23 mln sprzedanych eCzytników. Najbardziej rozczarowuje słaba postawa Sony, które oddało znacznie pola Amazonowi i B&N w Ameryce i nie wydaje się, by miało ochotę konkurować z nimi w kwestii cenowej.

Wyniki w tabelach
Tabela z łącznymi danymi prezentuje się następująco:

Miejsce Producent Wynik w 3Q2010 (mln) Udział w rynku (%)
Źródło: IDC Worldwide Quarterly Media Tablet and eReader Tracker, 18.01.2011
1. Amazon 1.14 41.5%
2. Pandigital 0.44 16.1%
3. Barnes & Noble 0.42 15.1%
4. Sony 0.23 8.4%
5. Hanvon 0.23 8.2%
6. Inni 0.29 10.4%

Jeśli zaś usuniemy z niej Pandigitala, dominacja Amazonu jest jeszcze wyraźniejsza:

Miejsce Producent Wynik w 3Q2010 (mln) Udział w rynku (%)
1. Amazon 1.14 49.4%
2. Barnes & Noble 0.42 18.2%
3. Sony 0.23 10.1%
4. Hanvon 0.23 9.9%
5. Inni 0.29 12.6%

Wnioski z raportu
Analizy IDC pokazują, że istnieje duże zapotrzebowanie na eCzytniki na świecie. Choć ich wyniki wypadają nieco blado w porównaniu do tabletów, należy pamiętać, że te drugie to multimedialne kombajny do wszystkiego, a czytniki eKsiążek służą do czytania. Wyniki za czwarty kwartał 2010 roku będą zapewne jeszcze lepsze, bowiem jest to okres przedświąteczny, gdy dokonuje się najwięcej zakupów. Wszyscy pamiętamy strategię Amazonu z tego okresu, gdy międzynarodowa wysyłka Kindle 3 została wstrzymana, prawdopodobnie po to, by zaspokoić potrzeby rynku amerykańskiego.

Patrząc na wyniki nie sposób odnotować jeszcze jednej rzeczy - następuje coraz wyraźniejszy podział rynku. Skończył się czas, gdy każdy liczący się producent sprzętu komputerowego musiał mieć w swojej ofercie (lub przynajmniej w zapowiedziach) jakiś eCzytnik. Rok 2011 ma należeć do tabletów - więc teraz modnymi będą zapewne prezentacje i zapowiedzi nowych multimedialnych "kartek". Dla rynku eCzytników to jednocześnie dobra i zła wiadomość. Dobra, ponieważ będziemy oglądać głównie produkty, które będą miały sporą szansę faktycznego pojawienia się na rynku. Zła - ponieważ dodatkowa konkurencja zawsze jest dobra i przyczynia się do poprawy jakości/możliwości i/lub obniżenia cen czy zwiększenia dostępności urządzeń.

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum dyskusyjnym.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.