eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

25lut/11Wyłączony

22 mln zł za bibliotekę eBooków w Lublinie

Lublin będzie miał własną bibliotekę cyfrową za 22 mln zł Lublin stawia na cyfrową kulturę. Wart 22 mln złotych projekt, finansowany w 85% ze środków unijnych, zakłada powstanie w tym mieście biblioteki cyfrowej, która umożliwi dostęp do zasobów zgromadzonych w bibliotekach KUL, UMCS. Uniwersytetu Medycznego, ale też w bibliotekach miejskich i wojewódzkich z Lublina, Chełma, Zamościa oraz lubelskiego Teatru NN. Niestety, na ukończenie projektu przyjdzie nam poczekać ponad dwa lata.

5 mln stron
Pomysłodawcy projektu mają szeroko zakrojone plany. - Liczymy, że zeskanowanych zostanie około 5 milionów stron, czyli 40 tysięcy książek, czasopism, w tym m.in. współczesne prace naukowe jeśli towarzyszące im badania były sfinansowane ze środków publicznych - mówi ks. Jerzy Latawiec, wicedyrektor biblioteki KUL.

Czytanie na komputerze
Jedyne, co martwi w lubelskich planach, to słowa dyrektora Wydziału Informatyki z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie:
- Powstanie jeden portal, na którym będziemy mogli znaleźć interesująca publikację czy książkę, bez względu w zasobach której instytucji się ona znajduje. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę szukaną książkę, odnaleźć ją i otworzyć w przeglądarce na ekranie własnego komputera. W kilka chwil mamy książkę przed oczami - wyjaśnia Grzegorz Hunicz, dyr. Wydz. Informatyki i Telekomunikacji UM Lublin.

Nie jesteśmy pewni, czy ekran monitora jest na pewno tym rodzajem wyświetlacza, który przyczyni się do miłego odbioru dostępnych treści. Mamy więc nadzieję, że oprócz wersji dostępnych online pojawią się również i takie, które będą możliwe do pobrania, a następnie wykorzystania na eCzytnikach.

2013
Serwis ma zacząć działać pod koniec 2012 rok, jednak realizacja całego projektu ma zakończyć się w połowie 2013 roku, zatem wszyscy zainteresowani muszą się uzbroić w cierpliwość. Mamy nadzieję, że będzie warto.

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum dyskusyjnym.

Zakres tematyczny: eBooki Komentarze wyłączone
Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.