eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

13sty/11Wyłączony

PocketBook IQ 701 – recenzja

Prezentujemy kolejną recenzję zamieszczoną na forum przez jednego z naszych użytkowników.

Sprzęt kupiłem za pośrednictwem czytio.pl (thx za super obsługę - polecam)- na moje zamówienie sprowadzili go z Niemiec od dystrybutora - zapewniają mnie, że zyskuję dzięki temu ich opiekę serwisową. Cena zakupu 749 PLN czyli odpowiednik 160 Euro jakie trzeba za niego dać na Zachodzie. Tańszą opcją jest bezpośredni zakup w USA - w atrakcyjnej cenie 150 USD (bez przesyłki), ale wtedy serwis macie za oceanem, co podwyższa koszty (można kupić go w Amazonie, gdzie wg. użytkowników Kindle'a serwis jest niezły). Tyle moich opinii nt. samego zakupu.

Co w zestawie
W komplecie znajduje: czytnik (mój w kolorze czerwonym), ładowarka sieciowa, gwarancja, skrócona instrukcja (brakuje jednak jakiejś obszerniejszej), neoprenowe wygodne etui (za minus przyjmuję brak kabla miniUSB/USB niezbędnego do połączenia z komputerem - niby niedrogie ale...).

Waga i czucie
Czytnik - będę się upierał, że IQ 701 to czytnik rozbudowany w kierunku tabletu (choćby dlatego, że format ekranu to 4:3 - odpowiedniejszy do czytania niż 16:9 - oraz ze względu na dołączone oprogramowanie) jest masywny i przyjemnie leży w dłoni. Z drugiej strony jednak jest dosyć ciężki - osoby skromniej postury po pewnym czasie mogą odczuwać tą wagę z powodu metalowej obudowy.

Pierwsze wrażenie
Po odpaleniu sprzętu ładuje się nam znajomy Android (na razie niestety tylko wersja 2.0.3.). W mojej ocenie, na dzień dzisiejszy jest to jedna z dwóch najpoważniejszych wad IQ 701 (o konsekwencjach za chwilę). Na moim sprzęcie była wgrana imponująca liczba eksiążek - niestety/na szczęście obcojęzycznych (jak kto lubi - w kilkunastu wersjach językowych, nawet tak egzotycznych jak walijski).
Wgrany firmowy launcher jest dosyć przygnębiający (kolorystyka - szarości przy kolorowym wyświetlaczu ) i niezbyt funkcjonalny, więc w pierwszej kolejności załadowałem mu ADW Launcher - od razu lepiej. Menadżer plików dosyć funkcjonalny, ale ja wrzucam Appcontrol i Advanced Task Manager. Sprzęt ogólnie daje dużą możliwość personalizacji ustawień (ja jestem dosyć zadowolony z tych możliwości - brak mi co prawda kilku opcji, ale jest nieźle).

Ekran
Ekran dotykowy działa dosyć precyzyjnie, ale nie jest to półka iPADa czy SGT. Można personalizować ekrany (przy ADW aż 5) poprzez widgety, skróty do programów aplikacji czy obrazów (wygodnie się to robi). Przekątna ekranu 7 jest wystarczająca w większości funkcji, choć do PDF-ów i niektórych komiksów przydałby się cal lub dwa więcej.

Bateria
Bateria(litowo-polimerowa 1600 mAh) w moim odczuciu wydajna - pierwszego dnia po ostrym katowaniu (częste włączanie/wyłączanie, intensywne użytkowanie multimediów, włączone Wi-Fi) wytrzymała ok. 6 godzin. Przy wyłączonej sieci bezprzewodowej wg. producenta ma wytrzymać 245 godzin, aczkolwiek tego jeszcze nie sprawdzałem.

Czytanie książek
IQ ma wgrany czytnik Reader, który naprawdę nieźle sobie radzi z plikami PDF, DOC i TXT, nie czyta za to RTF (nawet jeśli otworzy, to z błędami). Czytnik ma sporo opcji: personalizacja klawiszy, zoomowanie, ustawienia czcionek, tryby czytania (np. nocny), tworzenie notatek i zakładek. Czyta się wygodnie i absolutnie nie męczy mi wzroku - polecam więc IQ jako klasyczny czytnik. Na dodatek zainstalowałem sobie Aldiko, dzięki czemu bez problemu, wygodnie czytam książki w formacie EPUB. Komiksy czytam (dosyć wygodnie ) za pomocą programu Droid Comic Viewer.

Aplikacje multimedialne
Systemowo był wgrany RockPlayer, jednak w posiadanej przeze mnie wersji niezbyt się sprawdzał (brak synchronizacji dźwięku i obrazu). Wgrałem więc prosty Video Player v.1.0 i działa on bez problemu przy odtwarzaniu plików 3GP i MP4. Na razie nie ma możliwości odtwarzania plików AVI, DIVX, WMA czy RMVB. Jest to wina OS - na 2.0.3 nie ma playera (przynajmniej ja nie znalazłem, a przekopałem net dogłębnie), który obsługiwałby te formaty - np. Vplayer wymaga Androida 2.1 lub 2.2, Rockplayer w wersji 1.0.31 nie chce dobrze współpracować z OS 2.0. Można zainstalować mVideoPlayer, ale nie poprawi on funkcjonalności. Wbudowany odtwarzacz muzyki sprawdza się - jest funkcjonalny i wygodny, ale oczywiście można sobie go zmienić, należy przy tym pamiętać, że głośniczki 2 x 5W nie pozwolą na zbyt wielkie doznania audio. Bez problemu obsługuje formaty MP3, WAV oraz OGG. Można czytać książkę na czytniku i jednocześnie słuchać muzyki - niby oczywiste, ale nie we wszystkich czytnikach. Odtwarzanie obrazów systemowym programem raczej bez zarzutu - pozwala nam na przycinanie zdjęć i chyba nic więcej. Ogólnie ocena obsługi multimediów pozytywna, choć nie bez zastrzeżeń. Liczę, że zmiana OS na 2.1 da mi lepsze możliwości - spersonalizowana na IQ wersja softu zapowiadana jest na drugą połowę stycznia tego roku.

Gry
Wskazywane powyżej problemy z funkcjonalnością OS 2.0 łączą się drugą najpoważniejszą wadą sprzętu - zbyt małą ilością pamięci wewnętrznej.
Chciałem zainstalować dziecku gierkę Angry Birds - zajmuje ona ok. 14 MB i potrzebuje sporo miejsca na rozpakowanie (ok. 40 MB). Nawet na czystym systemie nie mogłem jej zainstalować z powodu braku pamięci wewnętrznej. Oczyściłem co tylko mogłem ale potrafiłem uzyskać jedynie 49 MB pamięci - więc za mało (być może nie potrafiłem tego zrobić lepiej - dotychczas pracowałem na Windowsie i Symbianie, a Androida znałem dosyć słabo - jeśli ktoś potrafi, to proszę o pomoc). Za radą naszego forum chciałem więc zainstalować aplikację APPS2SD - i tu problem z OS, z opinii doświadczonych userów wynika, że wymaga on OS 2.1
Wrzuciłem więc kilka innych prostszych gierek (polecam Tropical Towers, Guitar Hero 5 czy California Gold Rush) - działają nieźle (zarówno w oknie jak i na pełnym ekranie), jednak mała ilość RAM-u powoduje, że przy szybszym obrazie IQ nie daje sobie rady - obraz staje się skokowy, mało płynny i precyzyjny. Ogólnie więc na dzień dzisiejszy uważam, że IQ nie nadaje się zbytnio jako platforma do gier.

Internet
Systemowy przeglądarka jest...taka sobie. Szybko zainstalowałem sobie Operę Mini w wersji 5.0. Nie pracowałem zbyt wiele w sieci, ale krótkie dotychczasowe doświadczenia są pozytywne. Można zainstalować też przeglądarkę Skyfire. Oczywiście korzystanie tylko po Wi-Fi (przydałoby się 3G, ale trudno). Doświadczenia więc krótkie ale pozytywne.

Podsumowanie
W mojej ocenie IQ 701 jest zdecydowanie wart swojej ceny - jest to ciekawe połączenie funkcjonalności czytnika i tabletu. Oczywiście jest sporo czytników i wiele tabletów, które w swej funkcjonalności przewyższą omawiany sprzęt, ale nie znalazłem na razie innego, który w tej klasie cenowej tak udanie łączyłby obie funkcje.

ZALETY

  • wygodne i funkcjonalny jako czytnik eksiążek
  • przyzwoity poziom odtwarzania multimediów, który powinien jeszcze ulec poprawie przy nowszym OS
  • dobra bateria
  • dobre możliwości konfiguracji i personalizacji sprzętu (jak kto lubi)
  • solidne wykonanie
  • połączenie funkcji tabletu i czytnika
  • przyzwoicie działający internet

WADY

  • zbyt małą ilość pamięci wewnętrznej
  • na razie tylko Android 2.0 co zmniejsza możliwości instalacji oprogramowania
  • brak kabla USB w zestawie
  • niezbyt nadaje się do gier
  • waga

Mam nadzieję, że przyda się wam ta recenzja i moje opinie. Zastrzegam, że są one subiektywne, bo polubiłem mojego IQ. Jeśli ktoś miałby pomysły co zrobić by poprawić funkcjonalność tego czytnika to proszę o porady (szczególnie w kwestii instalacji dużych aplikacji jak w/w. Angry Birds). Jak już wskazywałem nie mam zbyt dużego doświadczenia z Androidem (choć wspierałem się wiedzą nt. IQ z mobileread.com), więc chętnie przyjmę każdą radę.

Sean

To tyle jeśli chodzi o recenzję, jeśli macie jakieś porady dla Seana albo chcecie podyskutować o PB IQ 701 to zapraszamy na forum.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.