eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

13sty/10Wyłączony

Liquavista – zagrożenie dla e-Inku?

Liquavista - logo Rok 2010 niewątpliwie przynosi nam wiele zmian. Wygląda na to, że hegemonia e-Inku na rynku eCzytników dobiega końca, bowiem pojawiają się coraz to nowsze technologie. Jedną z nich jest pomysł Liquavisty (firmy wywodzącej się z Philipsa, powstałej w roku 2006) - elektrowetting.

Ta dziwnie brzmiąca technologia wykorzystuje pola elektryczne do zmiany sposobu oddziaływania powierzchni płaskich na ciecze. Wyświetlacz Liquavisty składa się z warstwy kolorowego oleju, umieszczonej pomiędzy warstwą wody oraz stałą powierzchnią odpychającą wodę. Gdy prąd przestaje płynąć, warstwa oleju stabilizuje się i jej kolor jest widoczny dla użytkownika poprzez warstwę wody. Gdy pojawia się napięcie, warstwa oleju zmienia swój kształt, odsłaniając stałą powierzchnię pod sobą i zmieniając postrzegany kolor trójwarstwowej powierzchni. Tego typu operacje wykonywane są na poziomie malutkich pikseli, by stworzyć w pełni kolorowy wyświetlacz.

Podobnie jak w przypadku e-Inku, pobór prądu w przypadku technologii Liquavisty jest niewielki, bowiem energii potrzebujemy tylko podczas zmiany wyświetlanego obrazu (w przeciwieństwie do ekranów LCD, gdzie potrzeba ciągłego dopływu prądu). Dodatkowo, powierzchnia pod olejem może być w pełni odbijającą, czyniąc ekran czytelnym w świetle słonecznym, ale również może być używana w połączeniu z podświetleniem, by uczynić całość jeszcze jaśniejszą. Sporą zaletą jest fakt, iż manipulacje elektryczne warstwą oleju mogą być wykonywane kilkaset razy na sekundę, czyniąc technologię zdolną do wyświetlania animacji video.

Należy również wspomnieć o tym, że w przeciwieństwie do Mirasola, produkcja wyświetlaczy opartych o technologię Liquavisty jest bardzo zbliżona do produkcji wyświetlaczy LCD - różni się tylko na końcowym etapie, gdzie wstrzykuje się ciecze. Oznacza to, iż ewentualne koszty przestawienia się producentów na produkcję wyświetlaczy z elektrowettingiem nie powinny być zbyt wysokie (w przypadku Mirasola wymagana będzie zapewne zupełnie nowa linia produkcyjna).

Zapraszamy do dyskusji na forum, a także obejrzenia filmiku poniżej, prezentującego możliwości wyświetlacza od Liquavisty.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.